Плевнелиев призова за решителни действия за децентрализация
Секция: ПОЛИТИКА
04 Декември 2014 18:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Плевнелиев призова за решителни действия за децентрализация

/КРОСС/ Искам да окуража правителството да предприеме решителни действия за децентрализация и за засилване на ролята на местното самоуправление. Това заяви президентът Росен Плевнелиев по време на Годишната конференция на Националното сдружение на общините в Република България.
Държавният глава посочи, че въвеждането на нова система за финансово преразпределение на ресурсите е важна стъпка за реализирането на тази забавена реформа за предоставяне на повече правомощия на местната власт. „Прехвърлянето на правомощия от държавните органи към общините трябва да се обезпечи с необходимия финансов ресурс", заяви президентът Плевнелиев. Като механизми за допълнително финансиране на функционалните отговорности на общините президентът отбеляза разширяване на обхвата на общинските данъчни приходи и възможности за провеждане на собствена икономическа политика чрез предоставяне на данъчни облекчения и стимули. Държавният глава апелира и за допълнителни усилия, насочени към балансирано регионално развитие.
Президентът беше категоричен, че не бива да се разчита само на ниските данъци и заплати като конкурентно предимство на страната ни. „Корупцията, тромавата администрация и правната несигурност са проблем. Те блокират инвестициите и вдигат цената за правене на бизнес", напомни държавният глава, като отчете недоброто състояние на ключови отрасли, сред които енергетиката и здравеопазването. „Нереформирани сектори и системи в страната представляват сериозна заплаха. Трупаме нов дълг, с който запушваме пробойни в системата, решението е стабилност и реформи", подчерта още държавният глава.
Росен Плевнелиев даде висока оценка на постигнатата добра комуникация между местните власти и държавните институции, която е гаранция за стабилност. „Приветствам публично поетите ангажименти както от страна на ръководството на Народното събрание, така и от страна на Министерски съвет, да работят неуморно за укрепване на местните власти", заяви държавният глава. Президентът открои като пример за добро сътрудничество взаимодействието между НСОРБ и второто служебно правителство, назначено от президента, което реши някои от най-наболелите проблеми на българските общини - по ОП „Регионално развитие" и ОП „Околна среда" бяха разплатени 450 млн. лева, размразени бяха и плащанията от Фонда за органите на местното самоуправление в България. „Българското правителство отговори на очакванията на общините за създаване на конкретен механизъм за справедливо налагане на финансови корекции - ще се радваме той да бъде надграден и да бъде изцяло полезен в бъдещите проекти", допълни държавният глава. Президентът призова общините да си сътрудничат с правителството за реализирането на програмата за енергийна ефективност, която би променила облика на българските градове.
Росен Плевнелиев отхвърли коментарите, че страната ни е „на опашката" в ЕС по усвоени европейски средства за периода 2007-2013 година. „Към края на трето тримесечие на тази година България е усвоила около 11 млрд. лева от сегашната финансова рамка, което съставлява близо 60% от общия бюджет на европейските фондове за България за същия период. Това ни поставя в „златната среда". За съжаление, страната ни ще изгуби много възможности заради блокирани в решителен момент програми", посочи президентът Плевнелиев и допълни, че това налага да бъдат направени необходимите изводи.
„Въпреки предизвикателствата, страната ни навлиза в своя втори програмен период с вече натрупан опит и реализирани ефекти от прилагането на политиките за сближаване", посочи президентът. Той отбеляза, че въпреки политическата нестабилност през 2013 г., страната ни е един от най-големите нетни получатели на европейски средства. „България е достоен член на Европейския съюз - един уникален проект, в който всеки е важен, независимо колко голям и богат е", посочи президентът и отбеляза, че страната ни е фактор в Югоизточна Европа и дава пример на държавите на Балканите.
Държавният глава призова кметовете да бъдат активни в регионалното сътрудничество. „Имаме добро местоположение, красива природа, богата история, ниски данъци, но това не е достатъчно. Трябват добро управление, ефективни институции и правила за всички", каза още държавният глава в приветствието си към участниците във форума.