/КРОСС/ Състоянието на средновековните стенописи в църквата в радомирското село Чуковец изисква спешни консервационни и реставрационни действия, съобщава Гражданското сдружение „Епископ Йосип Щросмайер".
Църквата е уникална част от българското културно и историческо наследство. Стенописната украса на се състои от два живописни слоя: първи, нанесен през Средновековието, и втори - през Възраждането. Средновековни стенописи с открояващо се по-добро качество на изпълнение са разкрити единствено в апсидата, запазени са изображения на Великите църковни отци - Св. Йоан Златоуст, Св. Яков, Св. Григорий и Св. Василий, и две сцени от страстите Христови. Малък стенописен фрагмент от същата епоха се забелязва и в проскомидийната ниша. Стенописите са дело на Рилската иконописна школа.
Местната власт прави всичко възможно, за да се извърши пълна реставрация на храма. До момента са изградени нов покрив и навес на храма, като предстои и реставрация на стенописите и вътрешността на църквата.
Възникнала и оцеляла през Средновековието, разширена и преустроена през Възраждането, църквата е функционирала през целия период на многовековното си съществуване. Храмът е вписан в регистъра на паметниците на културата.
Гражданско сдружение „Епископ Йосип Щросмайер" изразява своята признателност и подкрепа към усилията, които полагат отец Александър Стоев, кметският наместник на с. Чуковец Георги Тренчев и кмета на община Радомир Пламен Алексиев и отбелязва необходимостта от помощта на още родолюбиви българи и организации, за да бъде този паметник на българската духовност и култура изцяло реставриран.