Държавата прибира 216,10 лв. от 1000 лева заплата
Секция: ИКОНОМИКА
08 Декември 2014 11:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Държавата прибира 216,10 лв. от 1000 лева заплата

/КРОСС/Точно 216,10 лв. прибира българската държава от служител, получаващ 1000 лв. заплата. Отделно от това работодателят внася още 178 лв. Това показват данните за данъчно-осигурителната тежест у нас.

Така сборът на данъчните и осигурителни плащания е равен на 394,1 лв. или 33,46 на сто от 1178 лв. (сумата от заплатата и вноските на работодателя), показва доклад на „Индъстри уоч". В сметката не влиза облагането на потреблението. То зависи и от фактори като склонността към спестовност.

Ситуацията с данъчната тежест е почти без промяна от 2011 година насам, тъй като няма значителна промяна в данъчните ставки, пише "Преса".

Според анализаторите именно 783,90 лв. заплата реално получават две трети от работещите на трудов договор у нас.

Много или малко ни взема правителството?

Правилният отговор е - зависи. 394 лева не са малко в икономика, характерна с ниските доходи от труд. Обаче всичко се познава в сравнение. А то показва, че процентът на облагане на доходите е сред най-ниските в Европейския съюз.

Половината от данъчните приходи в ЕС идват от облагането на трудовите доходи. Най-много тежат налозите върху заплатите в Швеция (58,6%), Холандия (57,5%), Австрия (57,4%) и Германия (56,6%). Само в България, Малта, Кипър и Великобритания делът е под 40 на сто от доходите от заплати.

Още един показател ни нарежда сред държавите с ниско облагане. Статистиката на Евростат мери и данъчното бреме върху населението на държавите членки като процент от произведения брутен вътрешен продукт. У нас то се оценява на 27,9 на сто от БВП спрямо 39,4% от общия БВП на съюза. Най-нисък е процентът в Литва - 27,2 на сто.

Според последните данни на Европейската статистическа служба от плащането на всички видове преки и непреки данъци и осигуровки у нас държавата е събрала 22 милиарда лева през 2012 година. Месечното облагане при среден доход от 1156 лв. на всеки член от домакинството е 253 лева. Да, но децата, безработните и пенсионерите не плащат данъци.

Цялата тежест пада върху работещите българи

А те са 2,952 млн. души през този период. Излиза, че държавата прибира много повече от доходите на всеки зает в икономиката (в това число от заплата, наеми, помощи и дивиденти).

Според експерти широко рекламираното ниско данъчно облагане у нас не успява да привлече сериозни чужди инвестиции. Според Калоян Стайков от Института за пазарна икономика проблемите с политическата несигурност, които изпитваме напоследък, както и несигурната бизнес среда ще продължат да отблъскват чуждите инвеститори. „Колкото и ниски данъци да имаме, няма да успеем да привлечем никого, без стабилност", добавя той.

През 2015 г. данък лихва остава 8%, ще има облекчения за семейства с деца

Следващата година няма да се запомни с много изненади в данъчните закони у нас. През изминалата седмица парламентът прие промени, с които въведе само една новост. Семействата с деца ще ползват намаляване на годишната данъчна основа догодина. За двойките, които имат едно дете, отстъпката ще е 200 лв. за година, за две деца - 400 лв., а за три и повече тя ще е 600 лв.

Това на практика означава, че при семейство с едно дете единият родител след приспадане на осигуровките ще спестява 20 лв. (10% от 200 лв.) годишно от налозите, които дължи.

Другата промяна за догодина е отстъпката за хора с дете с увреждания. Там годишно данъчната основа ще може да се намали с 2000 лв.

Държавата дава с едната ръка, но с другата взема. Депутатите решиха да премахнат възможността хората, работещи на минимална заплата, да могат да си възстановяват 10- процентния данък върху доходите. Мярката бе гласувана от кабинета „Орешарски", но правилото остава в сила само за доходите, получени през тази година.

С данъчните промени бе решено и догодина налогът върху лихвите от депозитите да остане 8 на сто и да обхване всички видове влогове. От ГЕРБ настояваха той да нарасне до 10%, но народните представители от другите политически сили в парламента не ги подкрепиха.

България и още пет от ЕС имат 20% ставка за ДДС

България е сред държавите със сравнително ниска ставка на ДДС в Европейския съюз, показват данните на статистическата служба Евростат. Страната ни и още пет членки на ЕС - Словакия, Австрия, Великобритания, Франция и Естония, се нареждат на четвърта позиция от всичките 28 държави по най-ниска стандартна ставка. Тя е 20 на сто. Най-висок налог плащат в Унгария - 27 на сто, в Швеция, Дания и Хърватия ДДС е 25%. Под нашите 20 процента е налогът в Германия, Кипър, Малта и Люксембург.

Дания и България са държавите, в които стандартната ставка се прилага почти за всички икономически браншове. У нас все пак има отклонение - налогът е диференциран само за туризма - 9%. В същото време освен в България и в още пет държави в ЕС няма по-ниска ставка за хранителните продукти - Дания, Естония, Латвия, Литва и Словакия. Отново шесторка, но този път без Словакия, държи високи налози и за лекарствата. Групата се допълва с Швеция.

В България понижаването на ставките за тези стоки от години е обект на дискусии, но досега никой не е посегнал на 20-те процента. Основният аргумент е, че различните ставки ще доведат до бум на заявките от другите сектори и приходите в хазната ще се стопят. Някои държави може да се похвалят със силно намален ДДС - под 5% за някои продукти.

В Люксембург например храната, медицинското обслужване, лекарствата, книгите, водата, че дори и обувките за деца се облагат само с 3% при стандартна ставка 15 на сто. В Испания, в която ДДС е 21%, данъкът за храната, лекарствата и книгите е 4%.

Бизнесът плаща ниски налози, но бюрокрацията е много

България е сред страните в ЕС с най-ниско данъчно облагане за бизнеса, показва доклад на „Прайс Уотърхаус Купърс". За сметка на това обаче плащането на налозите е съпроводено с много бюрокрация и отнема доста време.

Анализът взема предвид данъците и задължителните осигуровки, които едно средно предприятие трябва да плати за година, както и административната тежест, с която е съпроводено плащането. Изчисленията на компанията се базират на корпоративния данък, социалните осигуровки и трудовите данъци, платими от работодателя, данъците върху имущество и при прехвърляне на имоти и коли, ставки за дивиденти, капиталови печалби и върху финансовите трансакции.

Общата тежест за бизнеса в България се равнява на 27% от търговската им печалба. В Хърватия например процентът е 18,8. Средно за ЕС данъчната тежест за фирмите, пресметната по тази методология, е 40%.

Необходимото време за плащане на налози у нас е 454 часа и е най-дългото сред страните от ЕС. Средното е 264 часа. По леснина на плащането като цяло България е на 89-о място в света сред 189 държави в проучването.

В големите градове
Само Варна намалява местните такси

През следващата година големите градове в страната масово запазват ставките по местните данъци. Само варненци ще бъдат облагодетелствани с намаления на два местни налога, показва проверка на „Преса". В София, Пловдив и Бургас промени няма да има.

Варненската местна власт е решила от догодина да смъкне с 10 на сто ставката за данъците на товарните моторни превозни средства. В момента той варира от 75 до 2625 лв. в зависимост от товароносимостта и осите на камиона. Предложението е на варненския кмет Иван Портних и е мотивирано с практиката работещи в града фирми да регистрират камионите си в съседни общини заради по-ниските налози там. Таксата за битови отпадъци за нежилищните имоти на физически лица да падне с 0,2 промила - от 3,9 на 3,7 промила, предвижда още кметската администрация. Миналата година такса смет също бе намалена с 0,2 промила. Сега за жилищни имоти тя е 0,98 на хиляда пропорционално на данъчната оценка. Всични останали налози ще запазят размера си.

Проверката на „Преса" показва, че в Пловдив и догодина такса смет остава 1,5 промила върху данъчната оценка на имотите за граждани. Фирмите ще плащат 5,3 на хиляда. Данък сгради остава 1,8 промила. Няма да има промяна и при налозите върху колите, въпреки че опозицията има предложения те да бъдат намалени. В София също няма да има промени. Местните данъци и такси в Бургас остават замразени през 2015 г. Те бяха намалени още през 2014 г., когато общината разработи бюджета въз основа на намаляване на такса смет за юридическите лица и офисите. От 10,5 промилите паднаха на 7,9 за юридическите лица, а от 10 на 7 - за офисите.