Административният съд във Варна образува дело срещу плана на „Бяла-север” в Карадере
Секция: БЪЛГАРИЯ
08 Декември 2014 18:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Административният съд във Варна образува дело срещу плана на „Бяла-север” в Карадере

/КРОСС/ Административният съд във Варна е образувал дело по протест от страна на Окръжната прокуратура против решението на Общинския съвет в Бяла, с което е одобрен подробен устройствен план (ПУП) за имоти в землището на общината и в местността Карадере, информира кореспондент на БНР във Варна.

Съдът изиска незабавно административната преписка от Общинския съвет в Бяла. Предстои да насрочи дата на откритото съдебно заседание.

Действията на съда в началото на декември идват, след като през октомври министърът на околната среда и водите от служебния кабинет Светлана Жекова сезира прокуратурата за обявяване на нищожност на същия този подробен устройствен план за регулация на зона за отдих Бяла-север", който е без екологична оценка и на практика е незаконен.

Зона за отдих Бяла-север" е зоната в местността Карадере, в която инвеститорите Мадара Юръп" и Макси I" имат намерение да строят ваканционно селище луксозен къмпинг" и на практика там, където не е предвидено за застрояване в общия устройствен план.

В протеста си прокурорът Силвиян Иванов посочва, че решението, прието с протокол на 10 февруари 2005 г., с което е одобрен планът на зоната за отдих Бяла-север" за поземлени имоти в землището на община Бяла и в местността Карадере е издадено в нарушение на материалния закон и административно производствените правила. Същото решение обхваща общо 143,5 хектара земеделски земи и предвижда изграждането на ваканционни и вилни селища, обекти за широко обществено обслужване и обекти на инженерната инфраструктура.

Прокурорът твърди, че планът на Бяла-север" е одобрен в грубо нарушение на установените към онзи момент императивни изисквания на Закона за опазване на околната среда и е без задължителната екологична оценка.

В нарушение на Закона за устройство на територията заданието за изработване на проект за плана не е внесено в Министерството на околната среда и водите за съгласуване и преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда, констатира още той.

"Има надежда, когато институциите реагират на нарушаването на законите", коментират решението на административния съд във Варна от "Да спасим Карадере" и изразяват надежда в хода на делото да се изчистят и други нарушения, за които имат съмнения.

За пример те дават това, че Териториалният устройствен план на Бяла е променян в частта му за Карадере, без да са спазвани изискванията на Закона за опазване на околната среда и Закона за устройство на териториите. Въз основа на тези промени е приет подробният устройствен план на Бяла-север", а след това са прокарвани отделни планове за застрояването на имотите, собственост на Мадара", посочват от движението.

След като е образувано съдебно дело по случая, от Да спасим Карадере" се надяват, че Министерството на икономиката ще преразгледа становището си за приоритетен инвестиционен проект за застрояването на Карадере.