/КРОСС/ Парламентът ще обсъжда правилата за избор на главен съдебен инспектор близо две години след като мандатът на последния ръководител на инспектората към Висшия съдебен съвет - Ана Караиванова изтече. Оттогава вече два парламента не успяха да проведат избора.
В последното Народно събрание бяха внесени две кандидатури - на съдиите от Софийския градски съд и Хасковския административен съд - Вера Чочкова и Теодора Чочкова. До избор обаче не се стигна заради признанието на политиците, че не мога да се обединят около нито една от номинираните.
В началото на декември Съюзът на съдиите в България (ССБ) и още десет съсловни и неправителствени организации призоваваха с писмо депутатите от XLIII Народно събрание да открият без бавене нова процедура за избор на главен съдебен инспектор. В писмото се припомня, че Инспекторатът към ВСС се ръководи от ръководител с изтекъл мандат почти две години и проблемът започва да става конституционен. По закон главният съдебен инспектор не може да бъде избиран за два последователни мандата, а вече изтича половината от цял мандат
За да бъде избран главен съдебен инспектор е необходима покдрепата ма 2/3 от народните представители. Досега се провалиха няколко процедури, а част от издигнатите кандидати бяха компрометирани.
В последното писмо на организациите се изразява подкрепа за кандидатурите на съдиите Чочкова и Точкова, които бяха прозрачно излъчени през пролетта на тази година от съдийската общност след публично обсъждане, на което те отговориха на повече от 100 въпроса на съсловни и граждански организации в присъствието на медиите.