Делян Добрев: Да не се правим на щрауси за шистовия газ
Секция: Интервюта
11 Декември 2014 09:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Делян Добрев: Да не се правим на щрауси за шистовия газ

/КРОСС/ - Г-н Добрев, еврокомисар Марош Шевчович съобщи, че Южният газов коридор се превръща в приоритетен за Европейския съюз. Какви са перспективите да бъде изграден той и България да може да си доставя газ от него?

- За нас винаги Южният газов коридор е бил приоритет. От момента, в който се заговори за него. За разлика от "Южен поток" той ще доставя газ от друг източник - от Каспийския регион. В този смисъл за нас е много по-важен, защото ще ни даде алтернатива и ще осигури конкуренция на газовия пазар. Има взето окончателно инвестиционно решение за строителство на Южния газов коридор, който в сегашния си вид е тръба до границата между Турция и Гърция. Проектът се казва ТАНАП. Впоследствие през Гърция към Италия ще има проект, който се казва ТАП. Знаете, че изграждаме интерконектор с Гърция и крайната му точка в Гърция е газопроводът ТАП. Смея да кажа, че нашата връзка дотам ще е готова по-рано от изграждането на този проект. Предвидено е първият газ да потече по ТАП през 2019 г.

- Какво печелим и какво губим от факта, че се отказваме от "Южен поток", а ще черпим каспийски газ?
- Това, което печелим от Южния газов коридор и от каспииския газ, е, от една страна, много по-голяма сигурност на доставката, а от друга - печелим достъп до друг източник на газ. Тъй като ще има конкуренция, очаквам цените на газа да са по-ниски. Интересът на акционерите в "Шах Дениз" 2 - находището в Каспийския регион, което ще захранва тези тръби, е да дадат по-добри условия и аз съм сигурен, че това ще се случи. Ние имаме резервирани вече 1 милиард кубика газ оттам. Така че чакаме да бъде изградена инфраструктурата.

- Но ще изгубим транзитните такси, които бихме получавали от "Южен поток", защото газопроводът трябваше да мине през България, а този ни заобикаля?
- Не бих казал, защото, както се видя от финансовите модели, представени от премиера Бойко Борисов пред Народното събрание, България ще получи транзитни такси, ако газопроводът е пълен на 100%. Ако е пълен наполовина, тогава още в първите години ще се натрупат стотици милиони левове загуби. Заключението на експертите е, че този проект ще фалира.

- Как да разчитаме заявлението на еврокомисар Шевчович, че Брюксел окончателно се е отказал от проекта "Южен поток", или все още има надежда да бъде реанимиран?
- В случая този, който се отказва, е не Брюксел или държавите, през които минава, а основният акционер. Той обяви, че се отказва от инвестиционните си намерения. Всички останали държави казват - ние подкрепяме проекта, ако той спазва европейското законодателство. Ако главният акционер промени решението си, можем отново да обсъждаме тази тема. Но докато това не е факт, разговорът е приключен.

- По време на предизборната кампания Бойко Борисов беше заявил, че ако стане премиер, ще отиде при Путин да се разберат. Планира ли се негово посещение в Москва?
- Няма такава информация.

- Проектът "Южен поток" може ли да постави трайна разделителна линия между партиите както в парламента, така и в коалицията?
- Не мисля, въпреки че имаше партии отляво, които настояваха да се търси възможност за реализация на "Южен поток" на всяка цена, въпреки Европейския съюз. Позицията на ГЕРБ винаги е била, че подкрепяме проекта. Имаше и трета група депутати в НС, които искаха "Южен поток" въобще да не се строи, защото проектът е неизгоден за България. Това раздели донякъде депутатите, но не мисля, че е основание за преформатиране на управляващото мнозинство.

- Съгласен ли сте с твърдението на руския опозиционен лидер Борис Немцов, който обяви "Путин успя да изиграе всички. Остави Европа без газ. А сега ще продава газ на Китай"?
- Изобщо не съм съгласен с казаното от Немцов. Знаете, че с Русия имаме договор за доставка на газ за 10 години, който стартира в началото на миналата година. В този договор има клауза за неговото подновяване за още 10 години, ако българската страна пожелае. Няма опасност страната ни да остане без договор за доставка на газ. Пълни глупости са и приказките, че ще внасяме руски газ от Турция или Гърция. Освен че няма капка икономическа логика, в договора за доставка имаме записана входна точка и тя е границата с Румъния. Към 2020 г. ние наистина ще внасяме газ през интерконектора с Гърция. Заплахите, че ако го няма "Южен поток", ние няма да получаваме приходи от транзита по българските тръби, са чиста пропаганда. Имаме транзитен договор до 2030 г, който е с клауза ship or pay (транзитирай или плащай). Според него Русия трябва да ни плаща 90% транзитна такса от капацитета на тръбата, дори и един кубик газ да не мине през него. Това са трикове на БСП, за да заблуждават обществото.
През мандата на ГЕРБ нямахме противоречия с ЕК по темата. Проблемите започнаха при кабинета "Орешарски", защото се опитваха да реализират проекта напук на Брюксел. ЕК им каза, че трябва да проведат открит конкурс за избор на строител, а те направиха точно обратното.

- Бяхте министър, обяснете защо договорите за "Южен поток" се оказаха засекретени дори за премиера.
- По наше време обществото знаеше всичко, което предприемаме за "Южен поток". Тогава се подписа и допълнителното споразумение, с което ние не участваме финансово в изграждането на проекта. Договорихме дори българските 15% собствено участие на акционерите да се финансират със заем от руската страна. Залог на този заем бяха единствено бъдещи дивиденти по този проект. Договорът, който се оказа засекретен, е на стойност близо 4 милиарда евро без ДДС и е за строителството на газопровода.

- Как така се крие договор, по който страна е и държавата или държавно дружество?
- Така е направена процедурата. Договора го има в компанията "Южен поток България". Само че клаузите му гарантират, че всички параметри в него са търговска тайна. Доколкото аз знам, има изрично запитване от българска страна към изпълнителите по този договор и те изрично са отказали той да бъде оповестяван публично. Това според мен не е нормално, защото става въпрос за договор от близо 4 милиарда евро. Това е най-големият строителен договор в България за последните 25 години.

- Какво пише в договора за строителство на "Южен поток", който все пак се откри в петък? Има ли ясни параметри, пише ли какви ще са приходите?
- Не съм виждал този договор. Едва ли има клаузи за приходите - по принцип приходите са предмет на споразумение за транзит, което не е подписано. Разбираме обаче, че по времето на кабинета "Орешарски" е подписано споразумение за намаляване на вътрешната норма на възвръщаемост от 8 на 4,25% за първите 15 години. Това ощетява българската държава със стотици милиони евро и някой трябва да обясни защо е направено. Ако това е вярно, то спокойно може да бъде наречено национално предателство.

- Какви са според вас стъпките за България оттук нататък?
- За мен много по-важна е темата за добива на български газ. "Южен поток" се политизира излишно. Той ще даде по-голяма сигурност на доставките за България, но източникът е един и същ. Докато усилията за добив на наш нефт и газ ни гарантират не само много по-ниска цена (най-малко с 35% по-евтин газ, защото толкова струва транзитът при внос), но и огромни концесионни възнаграждения (30% от прихода на концесионера). Това е истинската диверсификация за България и огромен стимул за развитието на нашата индустрия.
Някак незабелязано минаха две решения на МС, които са пробив за нашата страна. Те са за откриване на процедури за търсене на газ в останалите два блока на Черно море - "Силистар" и "Терес". От 2012 г. имаме сключен договор с Total, OMV и Repsol за проучване на блок "Хан Аспарух". То е в напреднала фаза и по официално съобщение на един от участниците в консорциума - OMV, първоначалната сеизмика и анализът показват, че този блок е по-богат на залежи, отколкото румънският блок, където се доказаха 84 млрд. кубика газ. Това означава, че българските нужди ще бъдат задоволени за десетилетия напред.
България консумира 3 млрд. кубика газ за година. В същото съобщение на OMV се казва, че в дълбоката част на Черно море има и нефт. В сряда стартираха конкурсите за международна компания или консорциум, който да проучи другите два блока на юг от "Хан Аспарух". Ако се намери газ и в тези 2 блока, България ще стане износител на газ. Необходимата инфраструктура за това е налице. Имаме капацитет да изнасяме над 20 млрд. кубика газ на година, без да строим нови тръби.

- Шистовият газ? Ще отворят ли ГЕРБ и кабинетът отново тази тема?
- България остана единствената държава в света, която си е наложила мораториум върху проучването за шистов газ. Вече е факт, че добивът на газ от шисти предизвика революция в цената на газа в САЩ. Суровината падна до около $70. Това е 5,5 пъти по-ниска цена от тази, която България плаща за руски газ - около $400. В САЩ има над 200 000 производствени сондажа за газ от шисти. Не съм чул да са се изтровили, пък и там има природа. Във Великобритания не само че отмениха въведените преди няколко години ограничения за добива, но приеха данъчни облекчения и финансови стимули с цел да "настигнат САЩ". Ние не бива да си зариваме главите в пясъка като щрауси. "Шеврон" за съжаление напусна България, така че тази тема не е на дневен ред.

- Знаете ли, че още в средата на 80-те години "Шеврон" е проучвал у нас залежите от шистов газ, но тогава е установено, че цената ще е прекалено скъпа и неконкуренто-способна, и са се отказали?
- Технологиите се развиват. Сега цената е 5-6 пъти по-ниска от руския газ. В САЩ закриха 2 ядрени централни, защото електроенергията, произведена от газовите, е по-евтина. А технологията за хидравличен разрив е използвана в България още през 70-те. С тази технология е направено газохранилището "Чирен".

 

Делян Добрев, депутат от ГЕРБ

Наделина Анева

 

„Преса”