Съдия Весислава Иванова: Отвъд даден предел мълчанието е недопустимо
Секция: БЪЛГАРИЯ
11 Декември 2014 10:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Съдия Весислава Иванова: Отвъд даден предел мълчанието е недопустимо

/КРОСС/"Има определени ситуации, в които отвъд даден предел мълчанието е недопустимо, а публичното отграничаване се налага." Така съдията пот Софийския градски съд (СГС) Весислава Иванова коментира пред Би Ти Ви искането за оставка на ръководството на СГС и настояването Висшият съдебен съвет (ВСС) да извърши проверка за управлението на съда, което тя и 14 нейни колеги от СГС отправиха вчера. Искането на магистратите от най-голямото съдилище в страната идва след съмненията около системата за случайно разпределение на делата, които в последната седмица неизменно са част от дневния ред на медиите.

"Хората, които не изразиха адекватна позиция и не успяха да защитят авторитета на съда би следвало да се оттеглят", заяви съдията, която е на мнение, че в СГС не цари ред и добра организация на работата. Тя уточни, че не е разговаряла с председателя на съда Владимира Янева за този случай.

Весислава Иванова коментира, че това не е първият път, в който съдии изразяват опасенията си, че делата не се разпределят на случаен принцип - те са сигнализирали за това още през 2009 г. При предишния състав на ВСС и при друго ръководство на градския съд. Резултат не е имало. Тя потвърди думите на съдия Мирослава Тодорова, че се наблюдава необичайна концентрация на определен род дела в трима съдииот СГС. Иванова каза, че се надява този път нещата да не приключат само с писмото на ръководството на СГС, което обяви, че няма да подаде оставка, защото подобен ход в този момент щял да доведе до хаос.

Според нея, ако ВСС иска, може да извърши качествена и задълбочена проверка. Изтъкна, че до момента никой не е дал отговор на въпроса как се е получило така, че протоколът от разпределянето на КТБ да стигне до сървъра на ВСС след 24 часа, а не веднага след разпределянето му, както би трябвало да се случи.

Вчера е започнала нова порверка на системата за случайното разпределение на делата. Един от компютърните специалисти, тествал системата преди време - Васил Величков, обясни, че ай ти експерти от различни институции ще оценят дали някой от наличните в момента три софтуера за разпределение на дела може да осигури по-голяма сигурност и прозрачност.

"Текущата система може да бъде лесно манипулирана", смята Величков, който уточни, че това не означава, че манипулации непременно се случват, но "в съдилищата, в които има аномалии би следвало да се извършат по-сериозни проверки".

"Когато става дума за 20 съдии вероятността статистически в трима от тях да се съсредоточи такъв голям брой дела е много малка", каза компютърният специалист.

Той разказа как технологично се извършва случайното разпределение на делата и обясни, че след като системата генерира автоматично кое дело при кой магистрат отива, съдията, отговорен за процеса, трябва да укаже тази информация да се качи на сървърите на ВСС. Според Величков е възможно, ако някой "не натисне копчето" за качване на протокола на сървъра е възможно системата да се спре и да се направи ново генериране на номера за конкретното дело и този процес да се повтаря, докато не се падне желания съдия. "За съжаление програмата е направена така, че работи локално и няма непрекъсната връзка със сървъра на ВСС", обясни той.

По думите му празните полета в системата се появяват именно в случаите, когато не се изпълни нормалният процес на разпределение, но това не може да е доказателство за манипулация. "В момента има два въпроса - какво се прави за да се реши генерално проблемът и какво се прави междувременно", допълни компютърният специалист. Той е на мнение, че трябва да се изгради изцяло нова и абсолютно прозрачна система за случайното разпределение на делата - нещо, което ВСС вече обеща. Посочи обаче, че когато експертите създават софтуера е важно какво пише в заданието.