Кънев поиска оставката на ВСС. От там му отговориха: Не може
Секция: БЪЛГАРИЯ
11 Декември 2014 10:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кънев поиска оставката на ВСС. От там му отговориха: Не може

/КРОСС/Радан Кънев призова парламента да поиска оставката на ВСС и най-вече на парламентарнаа квота в него.

"След провала на ВСС в съдебната власт цари безвластие", заяви той в Народното събрание.
Лидерът на ДСБ и съпредседател на Реформаторския блок заяви, че подобен акт е "задължителното начало на процесите на изчистване на правосъдната система в страната".

Съдебният съвет обаче не смята, че това е така.

В отговор на Кънев Висшият съдебен съвет прие декларация, в която описва вредите, които биха настъпили, ако кадровият орган на Темида подаде оставка. 

По предложение на председателя на комисия "Публична комуникация" Магдалена Лазарова членовете на ВСС обсъдиха и приеха с 11 гласа "за" и 7 "против" декларация, в която е записано, че "очевидно подобна оставка ще породи множество нови институционални трудности, без да реши нито един реален и обществено значим проблем", пише още в декларацията.

Изброени са и всички последствия от подобен акт.

1. Замразяване на целия кадрови процес в съдебната система - конкурси за назначения, освобождаване, повишаване и преместване на съдии, прокурори и следователи;

2. Препятстване на бюджетното финансиране;

3. Блокиране на важни за системата реформи: промени в съдебната карта, установяване на норма за натовареност на съдиите, прокурорите и следователите, усъвършенстване на процеса за атестиране, вкл. за статут на несменяемост; повишаване на контрола за спазване на високите етични стандарти;

4. Спиране на висящите дисциплинарни производства;

5. Проваляне на изпълняваните по ОПАК проекти, включително на проекта за електронно правосъдие, който предвижда разработване на централизирано разпределение на съдебните дела по случаен принцип и електронен избор на осмия състав на ВСС по системата един магистрат - един глас - "обещана" от години и на обществеността и на европейските ни партньори".

Членът на съвета Юлия Ковачева обяви, че

няма да подкрепи този текст, тъй като той е очевидно неверен -

дори и при оставка, изборните членове на ВСС ще продължат да работят до конституиране на новия състав на съвета. Тя беше подкрепена от Елка Атанасова, Камен Иванов, Соня Найденова и Димитър Узунов с мотив, че призивът не засяга независимостта на ВСС и членовете му не могат да бъдат обидени от изказването на един политик.

Румен Георгиев обаче каза, че случаят е идентичен с този, когато един магистрат си направи отвод - той се мотивира. "Когато е един колективен орган се смята за пречка, това ще остане в общественото пространство. Ние дължим на обществото един отговор. Това са били моите мотиви. Защото това е обявено като начало на реформа", каза той.

След като предложението беше прието, разговорите продължиха. "От известно време насам ВСС е подложен на сериозни критики, искането за оставка е, защото се счита, че ние не се справяме добре с нашите задачи в няколко аспекта. Отговорът на критиките ще дойде от нашите решения, тогава, когато са мотивирани, когато е ясно защо се взимат. Затова мисля, че ВСС сериозно трябва да обсъди съдържанието на тези критики. Ако са неоснователни - трябва аргументирано да кажем защо смятаме така", заяви Юлия Ковачева.

Юлияна Колева заяви, че е "ясно, че тази декларация е приета с мнозинство по-малко от това, което е необходимо дори за провеждане на заседание на ВСС". "Искам да се запише в протокола кой е подкрепил тази декларация", призова тя. Допълни я Атанасова, която каза, че "декларацията е невярна и като съдържание". В крайна сметка предложението за прегласуване на решението не мина.