/КРОСС/ Циганите в Асеновград и общината буквално изчезнаха. Разминаването между самоопределянето на мургавото население и статистиката на общината за тях сочи разлика от 9 пъти. Това става ясно от официален документ, стратегически план на община Асеновград до 2017 година за интегриране на ромската общност. Същият вече е депозиран за сесията на местния парламент идната седмица и чака одобрение.Конфузът с огромното разминаване се очаква да създаде реални неприятности при мотивировка за проектно финансиране, съобщава "Марица". Как да се обоснове необходимостта от инвестиции и еврофинансиране, например в ромския квартал „Лозница", след като едва 199 човека там са се самоопределили през 2011 година като роми. Останалите са написали, че са турци или българи. Парадоксът продължава, след като в същия анализ общината описва, че само в отсечката между гробищния парк и улица „Лале баир" в квартал „Лозница" има 230 незаконни ромски къщи. За целия мандат от 2011 година до момента едва две ромски фамилии са пожелали да закупят общински имот и законно да построят къщи в квартала.
Официално два пъти повече роми би трябвало да живеят в село Боянци, след като на книга там самоопределянето се заковава на 334 роми. И тук конфузът с анализа продължава - 80 са незаконните ромски къщи, построени върху земеделски земи на Бачковския манастир в землището на Боянци. Община Асеновград направи писмени постъпки да закупи или да й бъде дарен този имот, за да имат циганите законни къщи. Светият синод обаче официално отказа с аргумента, че е в сила мораториум върху синодалните имоти, припомнят паметливи.
Статистическото преброяване от преди 3 години показва едва 1,1 процент ромско население в община Асеновград. Община и социални институции обаче изброяват 9 процента за този контингент. Официално 633 са ромите в Асеновградско и града, масово по селата има единици роми или изобщо липсват, по самоопределяне. Според политическите партии, които зорко следят контингента по време преди избори, ромското население в общината е поне 4 000 човека. В крайна сметка няма как да стане ясно колко човека е общността на циганите, която общината ще интегрира до 2017 година и как ще се доказва нуждата от инвестиране за разрешаване на проблемите. В напълно аналогична ситуация са десетки общини из страната, признават специалисти.