Алън Хикс с филм за Кларк Тери
Секция: КУЛТУРА
13 Декември 2014 16:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Алън Хикс с филм за Кларк Тери

/КРОСС/На 14 декември Кларк Тери - един от най-великите живи джазмени, ще навърши 94 години. Големият тромпетист, музикантът, който отреди специална роля на флюгелхорна в джаза, е с впечатляваща над 70-годишна кариера. Той е свирил с имена като Каунт Бейзи и Дюк Елингтън, бил е ментор на Куинси Джоунс и Майлс Дейвис. Според статистиката е най-активният джаз артист с участие в 905 звукозаписни сесии, за сравнение след него е Луис Армстронг с 620. През 2010 г. Кларк Тери беше удостоен с награда „Грами за цялостен принос", като това отличие до момента е присъждано само на четирима други тромпетисти: Сачмо (ментор на Тери), Майлс Дейвис, Дизи Гилеспи (който е наричал Кларк Тери един от най-великите, ако не и най-великият тромпетист на земята) и Бени Картър. Освен изключителен музикант Кларк Тери е много интересна, харизматична и притегателна личност. През годините със своята музика, опит и мъдрост той е вдъхновил десетки свои колеги и ученици, пише jazzfm.bg.

Такъв е случаят с австралиеца Алън Хикс - барабанист, бивш ученик на Кларк Тери в William Paterson University, намиращ се близо до Ню Йорк. Тази година Хикс посвети на своя прочут учител документалния филм Keep On Keepin' On, който обра овациите на някои от най-големите и престижни филмови фестивали в света. Лентата разказва за специалните взаимоотношения между Кларк Тери и 23-годишния незрящ пианист, истинско музикално чудо - Джъстин Кауфлин.

Алън Хикс започва да снима филм за Кларк Тери още докато е негов студент, по това време тромпетистът е на 89 г., после Хикс документира пътуването си по света като член на групата му, но срещата на легендарния музикант с младия талант Джъстин Кауфлин става централна тема на филма. „Имах късмета да запозная Джъстин с Кларк." - разказва режисьорът в интервю за Vanityfair. „Кларк започна да губи зрението си вследствие на диабета и се наложи да премине през наистина труден път докато приеме това. Така се случи, че Джъстин тъкмо беше започнал да учи в колежа и аз разказах на Кларк за това сляпо дете. Мислех си, че той ще бъде в състояние да внесе малко повече светлина в живота на Тери. Джъстин наистина помогна на Кларк Тери да се почувства комфортно и след това те станаха много добри приятели." - продължава разказа си Алън Хикс.

Keep On Keepin' On улавя много интимни, вдъхновяващи моменти между двамата музиканти от различни поколения: Тери и Кауфлин си правят среднощни джем сешъни, Тери учи Кауфлин на класически джаз стандарти, а енергията и оптимизмът на момчето помагат на големият музикант да приеме промяната със зрението си. Понякога нещата се случват отвъд думите - нещо обичайно за сродни души, за хора със силна връзка помежду си. Филмът показва нагледно колко е важно някой да вярва в нас и самите ние да повярваме в себе си. На няколко пъти в лентата се появява и Куинси Джоунс. Кларк Тери е неговият ментор и идол. Кларк го взима под крилото си в края на 40-те години, когато Куинси е едва 12-годишен.

Докато Алън Хикс работи по своя документален филм, той има идея да го представи чрез платформата Kickstarter, за да намери финансиране. За щастие съвсем неочаквано в този момент се появява Куинси Джоунс. Един ден той се отбива в дома на тромпетиста в Арканзас. „Куинси влезе в дома на Кларк в края на снимките, тогава той все още не ни познаваше. Прекара целия ден в компанията на стария си учител." - спомня си Алън Хикс. Очевидно няколко часа по-късно Куинси вече е бил доста заинтригуван от филмовия проект, защото в един момент се обръща към режисьора и неговия помощник: „Вие момчета, ще имате нужда от сериозна помощ, за да довършите това, което сте започнали, ще са нужни музикални разрешителни и лицензи и контакти с различни хора." В този момент Куинси Джоунс се включва в проекта като продуцент и помага на Хикс за пост-продукцията.