БСК: Усещането за справедливост у предприемачите е компрометирано
Секция: ИКОНОМИКА
14 Декември 2014 17:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БСК: Усещането за справедливост у предприемачите е компрометирано

/КРОСС/ Усещането за справедливост у предприемачите е дълбоко компрометираноq се казва в позиция на Българската стопанска камара (БСК) по повод скандалите в съдебната власт. От организацията твърдят, че има сериозен риск за стабилността на на бизнеса заради практики на съда. 

„Безпокойството ни от сериозните рискове за стабилността на стопанските субекти, вследствие някои практики на българските съдилища, се потвърждава и от изразената преди дни по BTV позиция на съдия Румяна Ченалова", пише в позицията.

Скандалът със съдия Ченалова започна, след като френският посланик у нас Ксавие Лапер дьо Кабан я обвини в некомпетентност заради дело за несъстоятелност на две фирми, собственост на френска компания. Той заяви, че въпреки че фирмите са платили дълговете си делото не е прекратено и Ченалова е назначила синдика Панайот Велков, който започнал да действа от името името на управителите, чиито правомощия са иззети. Посланикът заподозря, че съдийката и синдикът са свързани. Заради този случай дипломатът заяви, че в съдебната система има „гнили ябълки". Ченалова заяви, че не може да прекрати делото, докато кредиторите, които са го завели, не поискат това и защити Велков, като го определи като активен човек, който си върши работата. Тя бе изслушана от Висшия съдебен съвет, където заяви, че не познава синдика, но се оказа, че го е назначавала и по друго дело. Впоследствие съдийката заяви, че не се спомняла това дело, но направила справка и се убедила, че е работила с Велков и друг път.

„Българската стопанска камара следи с безпокойство събитията от последните дни, свързани със скандали и напрежение в съдебната система. Случващото се е тревожно потвърждение на многократно изразяваната от нас позиция за необходимостта от сериозни реформи в сферата на правосъдието - сфера с ключово значение за стабилността на държавността и на икономиката", пише в позицията на БСК.

„Безпокойството ни от сериозните рискове за стабилността на стопанските субекти, вследствие някои практики на българските съдилища, се потвърждава и от изразената преди дни по BTV позиция на съдия Румяна Ченалова:

Отнемането на правомощията на представляващите дружеството-длъжник, като обезпечителна мярка, с голяма степен на вероятност води до прекъсване на нормалната му дейност, без дори то да е имало възможност да изложи аргументите си в рамките на съдебен процес. При отнети правомощия управляващите дружеството-длъжник едва ли биха могли да организират и ефективната си защита в процеса, което до голяма степен предрешава изхода му;

Грубо нарушение на надзорните функции на предварителния временен синдик е сключването на търговски сделки с имущество на длъжника. Стига се до абсурд - при отстранени законни представители синдикът да формира волята на дружеството. В случай, че в крайна сметка молбата за откриване на производството по несъстоятелност бъде отхвърлена, каква ще е съдбата на междувременно сключените от синдика сделки и кой ще понесе финасовите тежести, произтичащи от тях?

Обезпечителните мерки следва да са в интерес и за сметка на кредиторите, които са ги поискали. След погасяване на вземането на кредитора, поискал обезпечението, правомощията на предварителния временен синдик не само не са прекратени, но той продължава да извършва дейността си, като разноските за това се поемат от длъжника.

Пробойните в системата за случайно разпределение на делата и изнасянето на факти и оценки за финансовото състояние на търговско дружество по дело, което не е приключило и което по закон се разглежда при закрити врати буди изключително безпокойство", пишат от организацията.

„Подобни практики приличат повече на саморазправа с активни стопански субекти, а не на съдебни процедури, адекватно защитаващи правата им. Няма стопански субект в страната, който да не може да бъде поставен на колене, заради сравнително рутинен търговски дълг. Обезпечителните мерки, наложени от съда, биха довели до предрешаване на съдебния процес, а породената несигурност - до неминуем спад в инвестициите", казват още от БСК.