/КРОСС/ София очаква понижаване на кредитния рейтинг до дни, заради намаляването на рейтинга на страната от международната агенция Standard and Poor's, съобщи зам.-кметът по финанси Дончо Барбалов по време на традиционния семинар на общинската администрация със съветниците във Велинград.
Заради отнемането на лиценза на КТБ и предоставената държавна помощ за ПИБ в петък S&P свали кредитния рейтинг на България от ВВВ-/А-3 на ВВ+/В, което е в категорията „боклук".
Недоверието на финансовите институции вече дава отражение върху финансите и на София, която не може да набере необходимия й заем от 81 млн. лв. за подкрепа на изпитващия недостиг градски транспорт.
Понижението на рейтинга обаче няма да се отрази на новия заем от 40 млн. евро, който Столична община ще изтегли от Европейската инвестиционна банка за купуване на нови автобуси през 2015 година. Причината е, че параметрите по него вече са договорени, стана ясно от изказването на Дончо Барбалов. Понижаването на кредитния рейтинг на страна или град обикновено води до поскъпване на теглените заеми. През 2015 г. София не предвижда да тегли други кредити освен вече договорените.
„Най-важният бюджет", по думите на председателя на Столичния общински съвет Елен Герджиков, е почти същият като този за изтичащата 2014 г., с леки корекции. Той е с 5 млн. лв. по-малък от тазгодишния и възлиза на 1,46 млрд. лв., заедно с финансирането от европейските фондове.
В годината на местните избори няма да има вдигане на данъци и такси. Билетът за градския транспорт няма да поскъпне. Няма да се разширяват и платените зони за паркиране.
Бюджет 2015 залага на довършване на започнатите обекти. Те са десетки, като най-големите са метрото до летището и бизнес парка, заводът за отпадъци, булеварди, улици, детски градини, паркове и т.н. Това означава, че в годината на местните избори ще има масово рязане на ленти.
Третият лъч на метрото и инсталацията за използване на RDF горивото от „Топлофикация" са новите големи проекти, които е заложено да започнат през 2015 година. И двата ще бъдат реализирани с помощта на европейските фондове.
С по 1 млн. лв. повече се отпускат за образование и култура през следващата година, а с по 0,5 млн. лв. повече ще са разходите за здравеопазване и озеленяване. Останалите секторни политики получават почти същите средства както и през 2014 година.
Надявам се заложените за реализация обекти и политики да не се превърнат в залог на политически игри, каза столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Столична общината ще разчита на леко повишаване на собствените приходи с около 30 млн. лв. за сметка на по-добрата събираемост, а не на вдигане на данъци, отбеляза Фандъкова. Плановете са през 2015 г. да бъдат събрани 558 млн. лв. от които данъчните са 259 млн. лв., а неданъчните - 299 млн. лева.
За сравнение през деветте месеца на 2014 г. София е събрала 383 млн. лв. собствени приходи, което е 72% изпълнение на заложената прогноза.
С около 80 млн. лв. ще са по-малко средствата от еврофондовете през следващата година, заради риска оперативните програми да не бъдат отворени. Ще се разчита на 391 млн. лв. при 470 млн. лв. за тази година.
Увеличава се държавната субсидия за делегираните дейности с около 7% през 2015 година. Така София ще получи 314,5 млн. лв. от държавата за детски градини, училища и социални услуги.
От заеми идват още 195,7 млн. лв. в общинския бюджет.
Близо половината от средствата в бюджета ще отидат за изпълнение на капиталовата програма от 705 млн. лв. Тя е само с 10 млн. лв. по-малко от тазгодишната. Основната част от тях идва от европейски програми - 391 млн. лв., още 116 млн. лв. са от заеми и останалата част от собствените приходи на Столична община.
Другите големи пера са 95 млн. лв. за градския транспорт, 88 млн. лв. за чистота и 28 млн. лв. за депониране на отпадъците.
За образованието се отпускат 34 млн. лв., а за културата 20 млн. лв., което е с около 1 млн. лв. повече спрямо тази година.
Повече пари се дават за „позеленяването" на София - 14,65 млн. лева. Тези средства са повече спрямо здравеопазването - 13 млн. лева. И за двата сектора обаче средствата са увеличени с по 0,5 млн. лв. спрямо 2014 година.
Разходите за осветление ще бъдат над 16,2 млн. лв.
Бюджетът на Столична община, както и на останалите 263 общини, няма как да изглежда по-различно заради не спазеното обещание за преотстъпване на 2% от подоходния данък. Това беше залегнало в предизборната програма на ГЕРБ.
Йорданка Фандъкова го отдаде на липсата на време и напрегнатата обстановка с приемането на държавния бюджет. Столичният кмет уточни, че подкрепя становището на Националното сдружение на общините за преотстъпване на част от доходите на физическите лица на местната власт. Според Фандъкова най-важното през следващата година е политическата и финансовата стабилнаост.