Петкова чака разследване на "стресиращите" разкрития за "Белене" и "Цанков камък"
Секция: ПОЛИТИКА
15 Декември 2014 09:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Петкова чака разследване на "стресиращите" разкрития за "Белене" и "Цанков камък"

/КРОСС/По времето, когато е оглавявала Агенцията за държавна финансова инспекция, енергийният министър Теменужка Петкова е открила „стресиращи" данни за АЕЦ „Белене" и ВЕЦ „Цанков камък". В ссутрешния блок на бТВ тя коментира, че докладите с конкретни имена на хора и фирми са отишли в прокуратурата и е започнало досъдебно производство.

С уговорката, че именно заради това не може да разкрие за кои лица става дума, Петкова посочи, че те в момента „не са на постове и позиции, които да им позволяват да вземат решения за българската енергетика". По думите й става дума за определени кръгове, които гравитират около този отрасъл.

Петкова посочи, че огромна част от дефицита на БЕХ е резултат именно от двата енергийни проекта. Тя беше отстранена от АДФИ през юни 2013 г., като смята, че се е разделила с поста си именно заради скандалните разкрития.

По повод публикации в днешните вестници за задаваща се газова криза, Теменужка Петкова успокои, че няма никакви проблеми между „Булгаргаз" и „Газпром", като утре и на 22 декември ще бъдат платени два транша от по 19 млн. долара, за да се предплати синьото гориво за този месец.

По думите й е нормално от ноември до април да се тегли газ от хранилището в Чирен, като през останалото време там се нагнетяват запаси.
Министърът подчерта, че се теглят по 1-1.2 млн. кубически метра дневно при конструктивна възможност за 3.4 млн.

По отношение на проекта „Южен поток", Петкова заяви, че все още страната ни не е официално уведомена за решението на Русия да се откаже от тръбата. Тя посочи, че към момента не са налице два от най-важните документи - дългосрочният транзитен договор и икономическият модел.

Към момента БЕХ като акционер в „Южен поток - България" е дал около 25 млн. лева. Енергийният министър подчерта, че става дума за акционерно дружество, което има свои органи, с които да определи заплатите на служителите - в т.ч. и споменаваните в медиите хиляди левове заплати на част от тях.

Вдигането на цената на тока не е начинът, по който да се пълни в системата на енергетиката, подчерта Петкова. Според нея енергийната ефективност ще бъде изключително полезна за намаляване на сметките.

По думите й положението в енергетиката е толкова сериозно защото цената на електроенергията се е използвала за потушаване на социални проблеми в продължение на години.

Министърът посочи, че енергийната комисия в парламента е приела законови промени, с които членовете на ДКЕВР ще се избират от парламента и така няма да има политическа намеса.