Институтът за икономически изследвания при БАН представя доклад за Бюджет 2015
Секция: ИКОНОМИКА
15 Декември 2014 11:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Институтът за икономически изследвания при БАН представя доклад за Бюджет 2015

/КРОСС/Институтът за икономически изследвания при Българската академия на науките представя днес доклад за бюджет 2015 на държавата.

В аванс директора на Института проф. д-р Митко Димитров коментира пред Радио Пловдив ще се подобри ли бизнес климатът у нас, ще се вдигнат ли цените и ръст или намаление на безработицатата ни очаква.

Относно критиките към Бюджет 2015, определен като бюджет на статуквото, нереформаторски, консервативен, пица в кутия с двойно дъно и пр., проф. Димитров коментира: Положителен е фактът, че този бюджет успя или Министерството на финансите, респективно правителството, успяха да върнат бюджетния дефицит в 3-процентовата граница, т. е. това е сигнал за бизнеса и в България, и извън България, за потенциални инвеститори, че свръх дефицита от миналата година е било нещо случайно, т. е. страната продължава да бъде стабилна и това за мене е много важен сигнал и наистина заслужава да се отбележи. Понеже има различни оценки на значението на бюджета, аз искам пак да повторя - значи, това е сигнал за бизнеса, това е сигнал за средата за правене на бизнес в България, това не е отчет пред Брюксел, т. е. някой път се представя като ученици трябва да се отчетат пред учителката си, да не ги накаже и т. н. Не е това проблемът. Проблемът е за сигнала, който даваме на бизнеса в България и в света.

Това е положителен сигнал по този пункт иначе неблагоприятните процеси, тенденции в средата си остават. Няма да бъде основателно да очакваме някакъв много голям растеж. Растежът, както знаете, е в рамките на 1 %, т. е. почти незабележим и в този смисъл той не е достатъчен, за да окаже влияние върху доходите - нещо, което да се почувства върху заетостта, върху доходите. В този смисъл следващата година пак ще бъде подобна на сегашната по отношение на растежа, допълни проф. Митко Димитров

Той прогнодира стабилен, но нисък икономически ръст, който ще е под 3 %, и хората няма да могат да го почувстват като реално положително развитие Едва при над 3-4 процента, ще се отрази върху доходите на хората и върху заетостта.