Руски робот-заварчик надмина всички аналози в света
Секция: Технологии
15 Декември 2014 14:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Руски робот-заварчик надмина всички аналози в света

/КРОСС/ Учени от Томск успяха да надминат целия свят, те създадоха робот за заваряване на горивни елементи, който превъзхожда всички чуждестранни аналози, съобщи «Вести.ру».

Роботът е компактен и не изисква отделни енергийни установки за работа. Той ще бъде много необходим на Новосибирския завод за химични концентрати, по чиято поръчка е произведен. Роботизираната линия е необходима на предприятието за заваряване на енергийни елементи на атомен реактор. На такъв род предприятия се предявяват по-специални изисквания за безопасност. В последствие тръби ще регулират скоростта на атомната реакция на всички руски и някои чуждестранни АЕЦ.

Служител на катедрата по оборудване и технологии към Томския политехнически университет Антон Гординец пояснява: "Самият процес на заваряването продължава части от секундата, няма прегряване на метала, отсъства неговата деформация, а качеството и здравината на съединението остават на много високо ниво».

„За да може да бъде разработено всяко съединение, всяка тръба с капачка трябва да бъде здраво заварена, ние разработихме нужната за това установка", отбелязва завеждащ на катедрата Алексей Кисельов.

Най-голямата гордост на учените е източникът на захранване. За да бъде обезпечено мигновено заваряване, цифровият синтезатор подава ток със сила от 24 хиляди ампера, в това число и от обикновен контакт, което е непосилно за нито един аналог в света, за които са необходими специални енергийни установки.

Но това предимство не е единственото - роботът-заварчик заема площ почти на една цяла лаборатория, но при това е най-компактен сред всички съществуващи аналози в света. Интерес към новото откритие вече проявяват в страните-участнички на ядрения клуб. Първата интересуваща се държава е Китай. Но все повече заявки идват от вътрешни производители в Русия. Така например, вече има заявка от гиганта „Росатом", който възнамерява да се откаже от закупуването на скъпо струващо и по-малко съвършено немско оборудване.