Адемов: Има риск от трусове на капиталовите пазари
Секция: ПОЛИТИКА
15 Декември 2014 16:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Адемов: Има риск от трусове на капиталовите пазари

София /КРОСС/ Върви се към преосмисляне на тристълбовия осигурителен модел в България, като в дългосрочен план може да бъде поставено под съмнение и съществуването на частните пенсионни фондове. Това каза в ефира на Дарик председателят на социалната парламентарна комисия Хасан Адемов.
Бившият социален министър коментира постигнатите вчера договорености между правителството и синдикатите. Сред тях е идеята - осигуряващите се за втора пенсия от догодина да имат право на избор дали вноските им да постъпват в универсален пенсионен фонд, както е в момента, или в НОИ.
По думите на д-р Адемов тази стъпка е достатъчно сериозна, за да бъде приета „на коляно" и без широка дискусия.
"Такива или подобни неща са свършени вече в Унгария и Полша, така че това не е нова тема. Но за България е ново предложение и е изключително сериозно предизвикателство, защото такова стратегическо решение преосмисля философията на осигурителния тристълбов модел като частните пенсионни фондове се поставят в конкуренция с държавното осигуряване, със солидарния стълб, а те са различни по характер", обясни Адемов.
Частните пенсионни фондове разчитат на капиталов елемент, там се разчита на доходност, която през последните две години е шест процента, каза депутатът, като отчете, че тази доходност е например значително по-висока от тази в банките.
Едно такова решение поставя под изключително съмнение в дългосрочен план съществуването на частните пенсионни фондове, каза Адемов. "Правото на избор тук никой не го оспорва - дали да се осигуряваш в частен фонд по индивидуални партиди, на капиталов принцип или в солидарния стълб. Разбира се, че е демократично право, но това някак създава усещането, че се заобикаля онова решение от 2011 година на съда", допълни той.
Осигурените в частни фондове са 4.2 млн. души към края на септември, каза Адемов. "Примерно ако хипотетично един или два милиона души, а не дай си боже всички си прехвърлят активите в държавното обществено осигуряване, тогава ще има сериозно сътресение на капиталовите пазари, защото голяма част от тези пари са инвестирани в активи, които са част от българската икономика и не на последно място част от държавните ценни книжа. До 50 процента по закон са инвестиции в държавни ценни книжа", каза Адемов.
По думите му ако тристълбовата философия на осигурителния модел бъде преосмислена, това изисква широка дискусия и сериозен дебат с участието на обществото като цяло и на всички заинтересовани страни.