82% от прокурорите: Не работим добре
Секция: БЪЛГАРИЯ
15 Декември 2014 20:09
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
82% от прокурорите: Не работим добре

/КРОСС/ 82% от прокурорите в България смятат, че прокуратурата не работи добре и се нуждае от реформи. Това показват данните от национално представително изследване  сред прокурори от районни, окръжни и апелативни прокуратури, съобщиха от Български институт за правни инициативи (БИП), по чиято инициатива е проведено изследването. 

В същото време, оценките на участниците в проучването за промените през последната година и половина, са поляризирани. Около една трета от интервюираните (31%) смятат, че от началото на мандата на новия главен прокурор Сотир Цацаров са налице значими промени към по-добре, а 40% приемат, че промените, които се случват са с малък обхват и все още липсват значими реформи. Около 23% от интервюираните смятат, че има влошаване. По-критични са прокурорите от районните прокуратури, докато сред колегите им в по-горна инстанция преобладават положителните оценки.

"Тази картина показва категоричното съгласие за нуждата от всеобхватни и осезателни реформи в работата на прокуратурата", коментират в анализ на данните от БИП.

 

Проблемите

Сред ключовите проблеми в прокуратурата са натоварването на прокурорите с 3 несвойствени дейности (писане на справки за хода и статуса на преписките по ключови дела, обобщения на статистическа и друга аналитична информация и пр.), твърде формализиран процес, формално атестиране, некачествено събрани доказателства от разследващите полицаи, липса на ясни и прозрачни механизми за израстване в йерархията, некачествен законодателен процес и чести промени в законодателството.

Според 83% от прокурорите атестирането не успява да даде реална и справедлива оценка за тяхната работа - една четвърт от прокурорите са категорично на това мнение (25%), а други 57% се концентрират в позицията „по-скоро не". Формалното атестиране попада сред водещите проблеми в работата на прокуратурата (посочено от 50% от интервюираните, което го нарежда на трето място в йерархията на проблемите в прокуратурата - след натовареността с неспецифични дейности и формализирания процес). Общо 40% се оплакват, че не са коректно оценени (11% категорично не" и 29% „по-скоро не"), докато 37% отговарят „по-скоро да" и едва 14% -„категорично да").

Усещането на прокурорите е, че в системата не са създадени надеждни условия в йерархията да израстват хора само на база на личните им и професионални качества. 

Още по-критични са мненията относно конкурсите за повишаване на магистрати в рамките на съдебната система. 

Подобно на конкурсите за повишаване, конкурсите за избор на административни ръководители също се ползват със слабо доверие - съотношението на положителни към отрицателни мнения е 47:53%. Цялостните оценки за процеса на назначаване на административни ръководители показват, че процесът на кариерно израстване не се оценява положително, а е по-скоро натоварен с негативи и недоверие. Над две трети от прокурорите смятат, че в йерархията на прокуратурата не израстват хората с най-добри морални и професионални качества. Едва една четвърт (24%) са на обратното мнение.

Изследването ясно показва, че в оценките на прокурорите доминира мнението, че дисциплинарните наказания не се прилагат еднакво и създават условия за пропускливост в системата. При едни и същи казуси, за едно и също деяние, в някои случаи има наложено наказание, а в други не. На това мнение са над две трети от прокурорите, като в по-висока степен от средното отчитане отново се наблюдава в районните прокуратури. 16% от интервюираните прокурори смятат, че дисциплинарните наказания се използват като метод за тенденциозно наказване на определени прокурори, а не за подобряване на процеса на правораздаване. Тази, заедно с останалите характеристики на средата, създава едно устойчиво мнение за липса на справедливост, обективност и равно третиране на самите прокурори и се отразяват на усещането за независимост на отделния прокурор.

 

 

 

 

Случайното разпределение
Въпреки опитите за изграждане на строга система за разпределяне на делата, все още в част от случаите преписките биват разпределяни без да бъде спазен принципът за случайно разпределение на делата, а понякога прокурорите получават устни указания от висшестоящи прокурори по конкретни дела.

Според 41% от анкетираните в тяхната прокуратура има случаи, при които не е бил спазен принципът за случайното разпределение. Според 24% причините са свързани със специализацията на отделните прокурори, други 17 на сто не намират убедително обяснение за тези практики. Според 12% от прокурорите има и случаи по решение на висшестоящ прокурор, едно дело да бъде „взето" от наблюдаващия прокурор и да бъде разпределено на друг прокурор.

 

 

 

Подложени ли са на натиск прокурорите

Натискът към прокурорите идва както от горе по йерархията, така и отвън - от влиятелни политически и икономически кръгове, сочат  данните.
Сред най-честите форми на неетично и корупционно поведение, прокурорите посочват йерархичен натиск и злоупотреба с власт от страна на административни ръководители, избирателно използване на възможностите за самосезиране, поддаване на натиск от влиятелни политически и икономически фактори и др. Делът на посочилите всяка от тези форми на неетично или корупционно поведение варира, но трябва да отбележим, че посочилите ги, макар и с различна честота, достигат над две трети от интервюираните.

Механизмът за сътрудничество и проверка на ЕК

Според 48% от прокурорите Механизмът за сътрудничество и проверка на Европейската комисия трябва да продължи.  Според 27% от прокурорите Механизмът е важен инструмент за постигане на промяна, но ефектът му може да бъде подобрен ако се правят по-точни констатации и препоръки, а 26% са на мнение, че само чрез натиск от страна на ЕК съдебната система и в частност прокуратурата могат да постигнат някакви позитивни промени. Има и критици на докладите по линия на Механизма за сътрудничество и проверка и техните аргументи са в прекалено общите и политически послания, които според тях не показват познаване на реалностите в българската съдебна система и прокуратура. На това мнение са общо 47% от интервюираните, съобщава clubz.bg. 

Настоящото проучване е част от по-мащабното изследване „Индекс на реформата в прокуратурата в България 2013" и е изготвено със съдействието на Фондация „Америка за България". Всички констатации, изводи и препоръки са изцяло на екипа на БИПИ и не обвързват по никакъв начин Фондация „Америка за България". То е проведено от "Глобал Метрикс" по поръчка на Български институт за правни инициативи. Направени са 450 структруни интервюта с прокурори и количественото изследване е представително за прокурорите в България. Качественото изследване е под формата на 45 дълбочинни интервюта отново с представители на съсловието.