Задължително в училищата и в детските градини да има психолог и педагогически съветник
Секция: БЪЛГАРИЯ
16 Декември 2014 14:07
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Задължително в училищата и в детските градини да има психолог и педагогически съветник

/КРОСС/В законопроекта за предучилищното и училищното образование заложено задължително в училищата и в детските градини да има психолог и педагогически съветник, тъй като сега, за съжаление, тези специалисти не достигат. Това каза пред журналисти Милена Дамянова - председател на Комисията по образованието и науката в Народното образование, в коментар за зачестилите случаи на насилие сред учениците. Дамянова е сред народните представители от ГЕРБ, които са вносители на законопроекта.

Проектозаконът предвижда да има и екип от специалисти, които да работят с децата, имащи различни трудности в поведението, каза Дамянова. Тя обясни, че идеята е да има и социални работници, за да се изследват причините за поведението на децата и учениците. След това ще се прави план за работа с тях, за да има резултат от предприетите мерки.

В законопроекта има глава, наречена „Подкрепа за личностно развитие", тъй като вносителите от ГЕРБ смятаме, че дисциплината в училище, психоклиматът, както и различните прояви и форми на агресия в училищата и в детските градини имат своите причини, посочи Милена Дамянова.

Тя каза, че в проекта на закона за училищното образование са предвидени и наказания или т.нар. санкции, като е записано обаче, че те ще се прилагат в краен случай, когато са изчерпани всички останали заложени мерки и методи. „Вече, когато е работено дълго време с децата и с учениците, въпреки че е сформиран екип и са предприети всички методи на т.нар. позитивна дисциплина, са предвидени и санкции", обясни Дамянова.

По думите й те не са по-различни от съществуващите сега санкции, но отбеляза, че вносителите на законопроекта не наблягат на санкциите, а на позитивната дисциплина и на работата с децата и с учениците. Сега им се налагат наказания, без да се знае конкретната проява на какво се дължи", заяви председателят на образователната комисия.

Попитана не е ли добър вариант, както беше предложено преди години в законопроекта на правителството на Сергей Станишев, учениците да полагат обществено-полезен труд, като наказание, Дамянова попита риторично журналистите - трудът наказание ли трябва да бъде за децата.