/КРОСС/ Атанас Мерджанов, заместник-председател на ПГ на „БСП - лява България" в 43-тото НС, пред "Преса"
Г-н Мерджанов, за вас говорят, че сте сред най-доверените хора на Михаил Миков. Има ли вътрешна опозиция в БСП, която цели да саботира лидера, която работи за свалянето му?
- Истината е, че с Михаил Миков се познаваме още от студентските години. Ние сме приятели и съмишленици, но понякога може да бъдем на различни мнения, така че всеки да отстоява правотата на своята позиция. Какво значи вътрешна опозиция? БСП е достатъчно отворена за всякакви дискусионни формати. В това число и заседанията на Националния съвет преминават достатъчно бурно за разлика от всички останали политически партии. Така че всякакъв тип различия и алтернативи може да се залагат, но вярното решение се взема на Националния съвет.
- Не са ли вътрешна опозиция хората, които казаха, че БСП е трябвало да участва в коалиция с ГЕРБ и които след това самият лидер обвини, че имат лични амбиции - Георги Гергов, Ангел Найденов?
- Ценното в БСП е, че има достатъчно ярки личности, които са се доказали във времето със своя професионализъм и гражданска позиция, но и със своята партийна отговорност. Смятам, че всеки трябва да потърси онези възможности, с които да направи нашата политика по-убедителна, по-разбираема. На тази основа трябва да се търси по-силна консолидация вътре в самата партия.
- Успява ли според вас Миков да обедини партията?
- Обединяването на партията не е упражнение, което може да се получи за ден-два, седмица или месец. Това е дълъг процес особено след такава тежка загуба, каквато претърпяхме на последните парламентарни избори. Това наложи редица организационни и политически действия, които в момента текат по 19 общински организации. Няма да скрия, че това е нелек процес, тъй като на много места нашите структури са се втвърдили до степен на самозатваряне и самоизолация от обществените процеси. Сигурен съм, че посоката, в която сме поели, и позициите, които защитаваме, ще доведат до стабилност и повече доверие.
- В криза на идентичността ли е БСП - младите смятат старите за фараони феодали, а старите мислят младите за милионери, г-н Мерджанов?
- Това са погрешно разбрани, зловредни тези, налагани предимно от хора извън БСП. БСП е партия на споровете, защото е демократична, но каквито и спорове да има, деленето между стари и млади не може да доведе до нищо позитивно и добро. БСП има претенциите да бъде онази политическа партия в България, която в успешна степен в миналото е съчетавала съжителството на различните поколения. То е заложено и в нашия устав. Истина е обаче, че обновлението на партията мина през най-различни фази. Някъде беше полезно и успешно. Другаде обаче нанесе по-скоро вреди, отколкото ползи.
- Какво имате предвид?
- До голяма степен редица млади хора влизаха в партията с подчертано кариеристични подбуди. Кариерата в партийна и политическа посока неотменно трябва да се съчетава и с носенето на адекватната политическа отговорност пред хората, които те избират, и за това, което правиш в партията и в управлението, ако си на такава позиция.
- Как мислите, в най-слабия си период ли е в момента БСП?
- Вярно е, че сме в тежка ситуация, но всички онези, които са отписвали БСП през годините, са бъркали. Ние сме политически субект, който в немалко моменти е играл най-важната роля в управлението на страната и държавата. Скоро ще сме готови отново да сме на тази позиция.
- Как ще попречите на АБВ да стане лявата партия на България и да изсмуче електората на БСП? Тя участва в управлението и се бори за същите леви идеи, които вие искате да реализирате?
- Защо трябва да пречим на АБВ? Те сами си пречат, тъй като са достатъчно раздвоени и разединени от гледна точка на заявената позиция по време на предизборната програма и платформа, която защитаваха пред своите избиратели, и това, което реално и де факто правят. По гласуването ще ги познаете. АБВ до един подкрепиха новото споразумение за дълга.
Аз не съм видял къде АБВ се опитва да отстоява левите си политики. Как го прави? Поведението на Калфин е красноречиво. Той настояваше за вдигане на пенсионната възраст. Борисов реши друго. Сутринта в неделя социалният министър обявява повишаване на пенсионната възраст с два месеца, следобед премиерът казва „не", привечер Калфин обявява, че е доволен. Това е несериозно! Аз не виждам никаква полза за лявата идея от участието на АБВ в четворната коалиция. Те искаха просто да имат министър. Имат го и с това участието им приключва.
- Калфин се пребори за коледни добавки за пенсионерите.
- Това е илюзия. В отбора, в който играе Калфин, Борисов е единственият началник. Той казва „да" или „не", и министрите се съобразяват. Така беше и за коледните добавки.
- Как ви се струва новият стил на премиера? Говори по-малко, по-конструктивен е.
- Той показва някакъв нов стил на поведение, на комуникация и сдържаност. Аз обаче имам съмнения дали тази показна промяна е последователно политическо управление. Не това се вижда в актуализацията на бюджета за 2014 г., а и в параметрите на новия бюджет за 2015 г. Ще видим и как ще се отнесат към реформите в сектора за сигурност. Ако върнат статуквото отпреди две-три години, практически няма да има никакво значение как се показваш, а какво правиш с фактически управленски действия. Ето и друг пример от вчера. За нас промяната на Закона за Сметната палата, предложена от управляващите, е реваншизъм. А скандалната ратификация на споразумението между българското и германското министерство на икономиката е истинско престъпление. То е публикувано в „Държавен вестник", преди да бъде гласувано в пленарната зала. За какъв нов стил въобще може да говорим?
- Преди дни Антон Кутев каза едва ли не, че сте беззъба опозиция. Точните му думи са, че депутатите на БСП не са достатъчно активни в парламента. Защо?
- Изминал е само месец и половина от действията на този парламент. Едва до онзи ден бяха структурирани постоянните комисии. Както се казва, все още не са минали обичайните сто дни, които е нормално да се дават на правителството. Но аз не бих казал, че сме беззъба опозиция. Просто сме нормална опозиция, която работи, а не саботира. Опитваме се да даваме алтернатива, не само да крещим и да правим скандали. Най-ярките критични оценки и декларации се правят именно от представителите на левицата към управляващите. Това се видя и по време на бюджета, и по време на обсъждането на заема. Вероятно тази опозиционност ще се засилва през следващите дни и месеци.
- Планирате ли вече първи вот на недоверие?
- Първият вот на недоверие ще зависи от действията на управляващите. По много теми бихме могли да поискаме. За такъв вот все пак са необходими 48 подписа.
- Бихте ли потърсили подкрепа от ДПС за един бъдещ вот на недоверие?
- Разбирам неистовото желание непрекъснато да бъдем пришивани към ДПС. Но този парламент е по-сложен. Припомням, че плоският данък остана в сила с гласовете на ДПС, а ние от БСП бяхме подкрепени от Патриотичния фронт и АБВ. Така че всякакви конфигурации са възможни. Всъщност единственото ясно в това Народно събрание е, че БСП е опозиция. Всичко друго е под въпрос и продукт на пазарлъци.
- Защо не беше направен по-радикален ремонт на ръководството на БСП? Имаше по-големи очаквания за реформи.
- Степента на промяната в БСП трябва да върви с мисълта за стабилност и консолидация на партийното ядро. Резките смени и движения не са прийом в дейността на партията поне през последните 25 години. При нас винаги е имало противоборство на идеи, винаги е имало различия и различни партийни практики. Михаил Миков тръгна в посоката, към която трябва да се стреми целият организъм и на „Позитано" 20, пък и по места. Търсим обновление и повече доверие. Едно обаче трябва да е ясно. Миков не е човек, който ще прави промените в партията под натиска и под диктовката на някой друг. Било то външен или вътрешнопартиен натиск.
- Има ли кръгове, които работят за връщането на Сергей Станишев като лидер на партията?
- Не ми е известно да има такива. Самият Сергей Станишев има достатъчно отговорности като евродепутат и лидер на ПЕС. Това са спекулации!
- Не е ли негова идеята, която развиха и други ваши другари, че е трябвало да участва в управлението с ГЕРБ?
- Подобни идеи бяха развивани от различни дейци на партията. Те обаче не срещнаха никакво потвърждение, никаква подкрепа в националните органи на партията. Независимо че спорадично се появяваха подобни декларации, те срещаха осъдителната санкция на структурите по места. Аз не мога да посоча нито една организация, която да държи БСП да влезе в това управление.
- Какви цели си поставя левицата за предстоящите местни избори?
- Изборите за местна власт са през есента на следващата година. А дотогава има достатъчно време, през което партията трябва да покаже всичките си способности на ярка опозиционна политическа сила. Ние ще докажем, че сме формация, която защитава социалните права на гражданите. Това е условието, за да се надяваме на по-широка подкрепа, на повече влияние в местната власт. Ще се стремим към увеличаване на броя на общинските ни съветници, както и на кметовете. Това ще е изпит за нашата консолидация.
- От всичко, което казвате, човек би помислил, че в левицата няма никакви проблеми.
- В партията има най-различни незадоволени лични претенции. Докато това излиза на преден план, БСП не може да чака добри резултати и разширяване на влиянието, от което има нужда. БСП е партията на левите идеи в България. Хората имат нужда от нея, защото България е страна, в която се ширят бедност и безработица. Именно заради това ние сме длъжни да загърбим личните си разногласия и да се борим да подобрим живота на обикновения българин.