Ромчета даряват депутати и министри с "Учебник по доброта"
Секция: БЪЛГАРИЯ
18 Декември 2014 14:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ромчета даряват депутати и министри с "Учебник по доброта"

Велико Търново /КРОСС/ Ромски деца ще подарят "Учебник по доброта" на всички депутати и министри. Инициативата е на великотърновския център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" в отговор на антиромското говорене в парламента. Книжката ще бъде връчена на българските управници по повод ромската Нова година, която се чества на 14 януари, обясни председателят на център "Амалипе" Деян Колев.
"Учебникът по доброта" е написан от ромски деца от ОУ „ Г. С. Раковски" в търговищкото село Голямо Ново. Книжката съдържа около 50 разказа. Малките автори описват случки, разказващи за добрите неща в живота. За написването им ги провокирала тяхната учителка Славка Георгиева, която търси интересни начини да подобри езиковата им култура по български език, поясни Колев.
Около 15 възпитаници на училището в Голямо Ново споделят интересни случки за доброто. Книжката е издадена в 1000 екземпляра със съдействието на център „Амалипе". „Надяваме се с това прекрасно четиво да накараме депутати и министри да променят говоренето, мисленето и мълчанието си", коментира още Деян Колев.
В училището в Голямо Ново се обучават около 130 деца изцяло от ромския етнос. Преди две години школото било известно с това, че е на последно място в класацията за външно оценяване, оповестявана от Министерството на образованието. По инициатива на неправителствената организация, през последната година в учебното заведение са стажували студенти от специалност „Педагогика" към Великотърновския университет.
Към момента училището е по средата на класацията за учебните заведения от Търговищка област, отбеляза Колев. Той коментира още, че проблемът с нападения върху екипи на Спешната помощ е реален, но е недопустимо този престъпен акт да бъде определян като етнически. Той посочи, че не е редно от отделни случаи да се прави извод за една общност. Представителите на "Амалипе" отчетоха дейностите на Центровете за развитие на общността, създадени в населени места с концентрация на ромско население, съобщава Дарик.

 

Снимка: Дарик