КФН с гаранции за стабилността на пенсионните фондове
Секция: ИКОНОМИКА
18 Декември 2014 19:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
КФН с гаранции за стабилността на пенсионните фондове

София /КРОСС/ Комисията за финансов надзор (КФН) изпълнява стриктно законовите изисквания и гарантира, че до момента средствата на пенсионните фондове се инвестират единствено и само в позволените от Кодекса за социално осигуряване (КСО) финансови инструменти при строго спазване на ограниченията за всеки един финансов инструмент, което предопределя стабилността на пенсионните фондове в дългосрочен план.
Това се казва в декларация на КФН по повод коментарите във връзка с пенсионните промени, лансирани от управляващите.
Заявява се също така, че Комисията за финансов надзор счита за изключително вредни множеството твърдения и изказвания в публичното пространство, направени от различни представители на политически партии, на синдикати, на работодателски организации и народни представители, че средствата на осигурените лица в пенсионните фондове са „изчезнали", са „присвоени" или „загубени" и др. подобни манипулативни внушения.
Подобен тип говорене не само е безотговорно и невярно, но е и вредно и опасно за финансовата стабилност у нас, подчертават от КФН.
Комисията разяснява, че допълнителното пенсионно осигуряване в България се осъществява чрез участие в четири вида пенсионни фондове: универсални пенсионни фондове (УПФ), професионални пенсионни фондове (ППФ), доброволни пенсионни фондове (ДПФ) и доброволни пенсионни фондове по професионални схеми (ДПФПС).
Участието в универсалните и професионалните фондове е задължително. В УПФ се осигуряват всички работещи, родени след 31.12.1959 г. В ППФ са осигурени лицата, работещи при условията на първа и втора категория труд, независимо от възрастта им. УПФ и ППФ образуват ІІ стълб на българската пенсионна система - допълнителното задължително пенсионно осигуряване. Участието в ДПФ и ДПФПС е доброволно. Тези два вида фондове образуват ІІІ стълб - допълнителното доброволно пенсионно осигуряване.
КФН гарантира, че постоянно и стриктно осъществява надзор над дейността на пенсионноосигурителните дружества и управляваните от тях фондове с цел защита на интересите на осигурените лица.
Чрез Управление „Осигурителен надзор" и ресорния заместник-председател, ръководещ управлението, в рамките на предоставените му по закон индивидуални правомощия, комисията упражнява ежедневен контрол за законосъобразност на дейността на пенсионноосигурителните дружества, фондовете за допълнително пенсионно осигуряване и банките - попечители. Той се осъществява по два начина - дистанционно и чрез проверки на място, които според обхвата си са общи и тематични, обясняват от КФН.
Комисията предоставя и статистика за средствата на УПФ, инвестирани в България и в чужбина.
От нея става ясно, че към 30.09.2014 г. тези инвестиции са:
държавни ценни книжа 2 363 081 хил.лв (в т.ч. 1 511 930 хил.лв. чужди), корпоративни облигации - 930 635 хил.лв. (от които 622 711 хил.лв. чужди), общински облигации - 80 069 хил.лв. (71 155 хил.лв. чужди), акции, права и дялове - 1 740 636 хил.лв. (от които 925 079 хил.лв. чужди), банкови депозити в страната - 514 910 хил.лв., инвестиционни имоти в страната - 146 012 хил.лв. Освен инвестиции в тези инструменти, част от активите на УПФ са под формата на парични средства - 561 494 хил.лв. и краткосрочни вземания - 75 798 хил.лв.