/КРОСС/ Български паметник ще блесне за 24 май догодина в Улан Батор. По покана на Н.Пр. посланика на Монголия в България - проф. Лхамсурен Дугержав, в дипломатическата мисия в София се събраха инициаторите на българският паметник на "Кирилицата".
"Догодина се чества 65-годишнина от създаването на дипломатическите отношения между България и Монголия. По този повод българските приятели на Монголия поеха една благородна инициатива да изградят паметник на "Кирилицата" в столицата ни - Улан Батор. Благодарение на кирилицата, която използваме от 1947 г., цялото население на страната ни стана грамотно до 1980 г. и по този повод получихме признание от ЮНЕСКО", каза посланикът на Монголия. Той благодари за прекрасната инициатива на проф. Николай Овчаров и на приятелите на новоучредения Българо-монголски клуб за приятелство. "Идеята за паметник на кирилицата в Улан Батор бе едно колективно виждане за създаване на културен обект", допълни проф. Овчаров. Проектът е дело на скулптора Спас Киричев с любезната подкрепа на Ордена на Рицарите Тамплиери. "Всички тук присъстващи инициатори от българска страна са членове на Ордена на Рицарите Тамплиера, а едно от основните цели на Ордена е познанието", поясни Хермина Георгиева.
Монументът ще бъде поставен пред ново училище до централната магистрала в Улан Батор, водеща от летището до града. Първата копка ще е на 20 април, а на 24 май ще бъде официалното откриване, на което е поканен и президентът Росен Плевнелиев. "С тази първа копка ще се постави и първата стъпка в бъдещото ни културно сътрудничество с Монголия", допълни проф. Николай Овчаров./Стандарт
Автор: Оля Ал-Ахмед
Оля Ал-Ахмед е известен български журналист и преводач от арабски и руски, експерт по ПР и протокол. Говори свободно английски, арабски, руски и испански. Завършила е арабска филология в СУ , с втора специалност : журналистика и ПР , и здравен мениджмънт в УНСС. Преди години само за една нощ преведе наказателният кодекс на Либия и обвинителния акт срещу българските медици , с което нашумя. Защитила е дисертация по съвременна арабска литература и език в Дамаск. Има редица научни публикации в областта на лингвистиката. Заклет преводач и хоноруван лектор в НБУ.