Орешарски: Фискалната позиция бе влошена с повече от 8 милиарда
Секция: ПОЛИТИКА
21 Декември 2014 12:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Орешарски: Фискалната позиция бе влошена с повече от 8 милиарда

/КРОСС/ „В последните дни отново се говори за силно влошената фискална позиция на страната - една действително притеснителна тема. За съжаление, пак доминират неаргументирани, литературни по характер, твърдения. Това е добър повод за няколко цифрови позовавания", пише на страницата си в социалната мрежа бившият министър-председател Пламен Орешарски.

За периода от средата на 2009 г. до първото тримесечие на 2013 г. фискалната позиция бе влошена с над 8 млрд. лв, пише Пламен Орешарски.

Той припомня, че за целия период след голямата монетарна и финансова криза от 1997 до 2008 г. няколкото български правителства са се въздържали от големи бюджетни дефицити, натрупваха фискални резерви и намаляваха публичния дълг: „Най-отчетливо това пролича за периода, в който имах отговорности да ръководя фискалните политики на страната - 2005-2008 г., когато бюджетът последователно приключваше с излишъци от 3 и над 3% от БВП - рекордни постижения в рамките на целия ЕС. В края на този период - средата на 2009 г. фискалните резерви достигнаха 8 млрд. лв., а публичният дълг слезе на около 12% от БВП - уникален резултат (втори в ЕС) на фона на неговия размер от над 120% от втората половина на `90-те години, подчертава Орешарски.

Той отбелязва последвалото обръщане на тенденцията - „възприеха се политики на бюджетни дефицити, намаляване на фискалните резерви и увеличаване на правителствения дълг. За периода от средата на 2009 г. до първото тримесечие на 2013 г. фискалната позиция бе влошена с над 8 млрд. лв. - намалени фискални резерви от 8 на под 4 млрд. лв. и увеличен дълг от 10 на над 14 млрд. лева. Сред причините имаше и обективни - лоша икономическа среда вън и вътре в страната, но те не могат да обяснят напълно влошаващата се фискална позиция, пише Орешарски.

За периода след средата на миналата до средата на настоящата година правителството, което ръководих, стопира негативните фискални тенденции - единствено възможната задача за такъв кратък период. Това го показват цифрите, а не е словесно заклинание, подчертава той и добавя: „Вярно е, че и за този период се наблюдава увеличаване на публичния дълг, но за сметка на подобрените фискални резерви - към средата на тази година същите достигнаха малко под 9 млрд. лв. - по-високо ниво дори от 2009 година. Част от техния прираст - за сметка на новоемитиран на външните пазари дълг при най-добрите параметри за цялата ни нова история. Изглежда външните инвеститори са оценили сравнително високо нещо, което някои коментатори вътре в страната характеризират с катастрофическа терминология...! Парадоксът в случая е, че подобни коментари са по същество самокритика, облечена във формата на обвинения срещу едно управление, на което не бе дадено време дори да направи каквато и да е по-сериозна грешка".