"Здравна амнистия" за гражданите с минимален доход
Секция: Здраве
22 Декември 2014 13:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
"Здравна амнистия" за гражданите с минимален доход

/КРОСС/ГЕРБ обмисля възможността да се въведе амнистия за здравните осигуровки на българите с минимален доход. Това обяви ген. Стоян Тонев, председател на здравната комисия в Народното събрание, в интервю за в. "Стандарт". Идеята ще бъде обсъдена в началото на следващата година.

"Ако доходът на човек е минимален може да има амнистия. Но, ако е голям и е имало неплащане на вноски умишлено, тогава няма да има опрощаване", е казал Тонев, като е уточнил, че ще се прави разлика в различните случаи, в зависимост колко време не са били плащани здравните вноски.

"Обсъждаме с членовете на здравната комисия дали да се прави разлика и между хората, които не са плащали вноски изобщо, с тези, които не са внасяли осигуровки за 3 г. назад и тези, които дължат пари за 4 месеца."

Предложението длъжниците на здравната каса да могат да си връщат правата за 2 000 лв. няма да важи за студенти и ученици.

Според Тонев събираемостта на здравните вноски ще бъде по-голяма през 2015 година.

"Има и такъв текст в закона за бюджета на касата, с който се разрешава при по-голяма събираемост на осигуровките тези приходи да се използват, а не да отиват в консолидирания бюджет на държавата.

Направихме промени на второ четене (бел.ред. - в бюджета на здравната каса), защото на първо имаше забележки от някои депутати, че не виждат финансов ресурс, който да е отпуснат за реформи. Разбира се, в здравеопазването всяка сума, която се гласува, е недостатъчна, но сега има 170 млн. лв. повече, отколкото през миналата година. На второ четене в парламента дадохме 20 млн. лв. повече на извънболничната помощ. Заделихме допълнително финансиране за майчиното и детското здравеопазване, то ще варира в зависимост от необходимостта - между 5 и 15 млн. на година."

Предвижда се и болници да бъдат задължавани да връщат пари на Националната здравно-осигурителна каса при провеждане не некачествено лечение.

"Когато се направи проверка на случаен принцип от НЗОК и се види, че те не отговарят на заложените норми, тогава болницата ще върне на НЗОК парите за конкретните случаи. Това ще е сериозен мотив за всеки лекар или болница да лекува добре", е казал Тонев.