Гойкович в Москва призова за прекратяване на разпространението на неонацизма
Секция: СВЯТ
22 Декември 2014 14:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Гойкович в Москва призова за прекратяване на разпространението на неонацизма

/КРОСС/ Председателят на сръбския парламент Мая Гойкович счита, че е необходимо да се окаже съпротива на засилването на идеологиите на неонацизма и екстремизма в Европа.

Делегацията на сръбския парламент е на посещение в Москва в понеделник.

„Днес Европа се сблъсква с големи предизвикателства. Трябва да се окаже решителна съпротива срещу засилването на идеологията на неонацизма и екстремизма. Милионите жертви във Втората световна война предупреждават за това. Неонацизмът представлява заплаха за идеите на съвременна Европа: идеите за свободата, човешкото достойнство, равенството, толерантността и човешките права”, каза Гойкович пред руския парламент.

Преди това представителят на сръбския парламент се срещна с говорителя на руската Държавна дума Сергей Наришкин. Той отбеляза, че Русия с уважение и благодарност се отнася към позицията на Сърбия, която не се поддаде на натиска, оказван от Брюксел и Вашингтон. Наришкин също така подчерта, че сътрудничеството между Русия и Сърбия е на стратегическо ниво в редица направления.

Говорителят на руския парламент отбеляза, че „в условията на очевидна криза на доверие в Европа” това е особено важно. „Русия и Сърбия винаги са били и продължават да се застъпват за съблюдаването на нормите на международното право”, каза той като допълни, че е необходимо да бъдат направени всички усилия за осигуряването на безопасността и спокойствието в Европа.

В средата на ноември на заседание на Генералната асамблея на ООН бе приета резолюцията „Борба с героизирането на нацизма, неонацизма и други видове практика, които допринасят за ескалиране на съвременните форми на расизъм, расова дискриминация, ксенофобия и свързаната с тях нетърпимост”. Документът бе представен на Русия и бе подкрепен от 115 от общо 193 страни в ООН. Против приемането на тази резолюция се обявиха САЩ, Канада и Украйна, а 55 делегации, по-конкретно от страните от ЕС, се въздържаха.

Наришкин по-рано заяви, че отказът на европейските страни да гласуват в ООН за приемането на резолюцията, осъждаща героизирането на нацизма, е предизвикал учудване, а гласуването на Украйна против този документ той определи като кощунство.