Единадесет деца и младежи с увреждания вече една година имат истински дом в ЦНСТ Атия
Секция: БЪЛГАРИЯ
23 Декември 2014 12:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Единадесет деца и младежи с увреждания вече една година имат истински дом в ЦНСТ Атия

/КРОСС/Центърът за настаняване от семеен тип в с. Атия, общ. Созопол, от година е дом за 11 деца и младежи с увреждания. Това е третата услуга от този тип в област Бургас, изградена в изпълнение на Националната стратегия "Визия за деинституционализация на децата в Република България". Основна цел на този документ е да осигури замяната на институционалното отглеждане и да се реализира нов модел за грижа за деца с увреждания, съобразена с индивидуалните им потребности и осигуряване на среда, близка до семейната.

Откакто живеят в новата си къща момичетата и момчетата имат значителен напредък в развитието си, благодарение на усилията на персонала и на Центъра за социална рехабилитация и интеграция. „Децата са различни, все по-уверени в себе си, приучават се на онези простички неща - да говорят, да вървят, да се усмихват, да плачат и да се смеят, които дори не можем да си представим колко са им липсвали", казва директорът на ЦНСТ инж. Лидия Дикова. Част от тях се обучават в ОУ „ Христо Ботев" в гр. Черноморец. От месец в ЦНСТ се провеждат занимания по половин ден в изнесена паралелка за по-тежко болните момчета и момичета.

Благодарение на ентусиазма на децата и персонала услугата спечели и първо място в националния конкурс на ДАЗД „В подкрепа на детската безопасност". ЦНСТ Атия беше отличен за инициативата си „Здраве и живот в нашата къща", чиято цел е да направи средата на живот на децата и младежите с множество заболявания сигурна, надеждна и безопасна.

В навечерието на празниците децата от ЦНСТ Атия заедно със свои връстници със спортни постижения и кметът на община Созопол запалиха светлините на елхата на града.

„Сложната дума деинституционализация е усмивката на всеки, който ни среща и подкрепя. Тази дума за община Созопол е обич, тя е съпричастност за здравето и живота на децата, за различните. Тази дума е преди всичко урок за нас, от децата, които ни учат на толерантност, на търпение, така нужни ни в объркания, забързан делник", споделя г-жа Дикова.