Правят метаново гориво от екскрементите на астронавти
Секция: Наука
23 Декември 2014 14:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Правят метаново гориво от екскрементите на астронавти

/КРОСС/Американски учени са разработили технология, която преработва екскрементите на космонавтите в метаново гориво за космически кораби, съобщава Advances in Space Research, цитиран от Lenta.ru.

Обичайната практика на НАСА е да се събират биологичните отпадъци в специални контейнери, които изгарят при обратното влизане на космическия апарат в атмосферата. Но за бъдещите дълги полети (в частност и при строежа на лунната база) това решение не е подходящо. Също така не е редно да се замърсява повърхността на Луната.

От НАСА помолили за помощ професор Пратап Пуламанапалил (Pratap Pullammanappallil), като го снабдили с достатъчно количество контейнери с изкуствени екскременти и храноотводи за целите на експериментите му. Професорът анализирал скоростта и обемите на получения метан чрез серия опити. Станало ясно, че само за една седмица системата произвежда 290 литра метан на човек.

Новият биореактор убива болестотворните микроорганизми и произвежда биогаз - смес от метан и въглероден диоксид. Апаратурата на Пуламанапалил разлага органичните съединения и може да извлече от отпадъците около 750 литра непитейна (техническа) вода. Тя по-късно може да бъде разделена на водород и кислород чрез електролиза и с нейна помощ да се възобновяват запасите от въздух за космонавтите.

Мислите на професора стигат и по-надалеч. Издишаните от астронавтите въглероден диоксид и водород също ще могат да се конвертират на свой ред в метан и вода.