Само 6% от българите не вярват в банковата система
Секция: БЪЛГАРИЯ
23 Декември 2014 20:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Само 6% от българите не вярват в банковата система

София /КРОСС/ След кризата с КТБ банковата система си връща доверието. Според представително социологическо проучване едва 6% от българите нямат вяра в системата. В същото време българинът продължава да трупа пари за черни дни.
И статистиката на БНБ, и проучването показват, че системата е стабилна.
Макар все още да сме далеч от средното ниво в Европа - всеки пети българин ползва кредитна карта. Това са най-вече хора в активна възраст между 35 и 54 години, с доходи над хиляда лева.
Очаквано, най-популярният банков продукт е дебитната карта. Всеки пети има потребителски кредит, а една трета от българите имат - депозит.
Социологическо проучване в средата на ноември показва, че доверието в системата се възстановява, но в класацията на топ 10 от трезорите, според потребителите има разлика от близо 30% между първата и последната банка.
„Разликата е наистина много голяма. Хората не са банкови експерти, те са повлияни от комуникацията която банките правят, те са водещи рекламодатели", коментира социологът Милкана Николова.
Случаят КТБ може и да е не е разклатил останалите банки, но заради понижения кредитен рейтинг на страната държавният дълг ще се оскъпи.
„Всеки лев дефицит, на практика е лев взет назаем", обяснява икономическият анализатор Лъчезар Богданов. „Страна, която има нужда от много кредити и която има свръхдефицити заема на по-висока цена, някои страни вземат на под 1%, ние ще вземем на около 3%", допълва той.
Лихвите по-кредитите за бизнеса и домакинствата у нас обаче ще продължат да падат и през следващата година. Причината - банките ни са свхръхликвидни.
Статистиката на БНБ потвърждава, че доверието в системата се възстановява. Спадът в депозитите през ноември всъщност е ефектът от изваждането на парите на КТБ. Тенденцията за спестяване се запазва и реално има минимален ръст, отчитат от БНБ. Малко над 35 милиарда лева е заделил българинът за черни дни.
Кредитирането остава замразено. Причината според анализаторите е липсата на инвестиции, високата безработица и замразените доходи у нас, съобащва bTV.