Български писатели ще четат на деца в четвъртия „Поход на книгите" 2 - 23 април
Секция: КУЛТУРА
23 Март 2015 10:54
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Български писатели ще четат на деца в четвъртия „Поход на книгите" 2 - 23 април

/КРОСС/Всяка година Националната кампания за насърчаване на четенето сред най-малките - „Походът на книгите", организиран от Асоциация „Българска книга", се провежда между два празника на книгата. 

Рождената дата на Ханс Кристиан Андерсен - 2 април се чества в цял свят като Международен ден на детската книгата. В България отбелязването й е свързано и със започването на ежегодната кампания „Походът на книгите", а официалното начало ще бъде поставено в 11 ч. в Детско-юношеския отдел на Столичната библиотека, под патронажа на кмета на София г-жа Йорданка Фандъкова.
Кампанията завършва на 23 април - Световният ден на книгата и авторското право, когато АБК връчва и годишните награди „Рицар на книгата".

По традиция, част от Похода са събития, ангажирани с ограмотяването и стимулирането на четенето сред децата. Тази година, за пръв път, „посланици" на Кампанията ще са само български писатели и поети. Те ще гостуват в 12 детски градини и 15 училища в София и заедно с децата ще прочетат откъси от любимите си детски книги. През първата седмица в кампанията ще се включат - Белослава Димитрова, Благовеста Пугьова, Иван Христов, Кристин Димитрова, Петя Кокудева, Радостина Николова, Радослав Чичев и Теодора Димова.

Инициативата „Походът на книгите" е провокирана от редици негативни тенденции, отразени в различни изследвания през последните години. Проучване на PISA в областта на средното образование от 2012 г. посочва, че в България близо 50 % от 15-годишните са функционално неграмотни, с което страната ни заема едно от последните места в авторитетното изследване. България е една от европейските държави с най-малък брой книги на глава от населението. Според друго изследване на читателските практики у нас за 2009-2010 г., проведено от Алфа Рисърч и Академична лига за Югоизточна Европа, близо 29% от хората не са чели никога или са прочели до 10 книги през живота си.

Подобни кампании имат своите международни модели в страни, чиито показатели са много по-добри от българските. Някои примери са германските „Възрастни четат на деца", „Крос за четенето", или холандските януарски седмици, в които известени личности четат на деца, или популярните поредици във Великобритания, в които спортисти четат любимите си детски книги.

До момента в „Походът на книгите" са участвали над 150 детски градини и училища и близо 200 известни личности, сред които актьори, музиканти, режисьори, политици, спортисти, журналисти и др.

Всяка детска градина и училище, станали част от Кампанията се превръща в „Крепост на книгата", със заслуги към каузата за стимулиране на четенето сред децата.

В рамките на „Походът на книгите" ще продължи и инициативата „Бисерче вълшебно". 

Организатори на националната кампания „Походът на книгите" са: Асоциация "Българска книга" и Българска Библиотечно-информационна асоциация. Събитието се реализира благодарение на партньорството на Столичната Община, Министерство на образованието и науката, Столичната библиотека, Център за научни изследвания и информация „Х. К. Андерсен" в СУ „Св. Климент Охридски", Детски книги, „Аз чета".