/КРОСС/ На 24 май честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен.
За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий" в Пловдив, по инициатива на Найден Геров, се организира празник на Кирил и Методий - създатели на глаголицата. Изборът на Найден Геров не е случаен - 11 май е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май се срещат в „Христоматия славянского языка" от 1852 г. на Неофит Рилски.
През 1857 година денят на светите братя е почетен в българската църква „Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски. На следващата, 1858 година този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата „Света Богородица", след което учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий. Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов.
По повод празника в сградата на президентството ще бъде изложен най-старият препис на „История славянобългарска" - Котленският препис, изготвен от Софроний Врачански преди 250 години в Котел. Ценната реликва е от фонда на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий".
Начало на днешното празнично шествие в София ще даде в 10.30 ч. министърът на образованието и науката Тодор Танев. Шествието ще започне от площада пред Министерството на образованието и науката. Към шествието ще се присъединят и президентът Росен Плевнелиев, както и кмета на София Йорданка Фандъкова. Шествия ще има и в други градове в страната.
Илюстрация: НХА, Катедра „Плакат и визуална комуникация”