/КРОСС/ Николай Малинов напусна БСП. След 27 години в партията, Малинов се оттегля заради конфликт на ценностите му с поведението на ръководствата на столетницата, който продължава от години.
След събитията в Украйна този конфликт стана болезнен и непреодолим. Предпочитам да остана верен на своите ценности, отколкото да продължа да бъда член на БСП, заявява Малинов в позицията си пред председателя на РС „Илинден" - София на БСП и председателя на БСП.
Сред ябълките на раздора между личните си убеждения и тези на партията Малинов поставя въвеждане на плосък данък, отказ от необлагаем минимум, разсекретяване на досиетата на разузнавачи, колебливото и често противоречиво отношение към проекти като „Белене" и „Южен поток"
Поведението на ръководствата на БСП по отношение на днешния геополитически конфликт между ЕС и САЩ от една страна и Русия от друга, е жалко от гледна точка на моите разбирания - добавя Николай Малинов.
Недопустимо е БСП да си затваря очите пред геноцида спрямо част от украинския народ. Недопустимо е БСП да се държи като враг на Русия, категоричен е той.
По думите му, когато БСП в опозиция, ръководствата на партията започват фактически да се разграничават от управленското си поведение.
Малинов пак признава, че решението му е трудно, защото: "Напускайки БСП, това, за което най-много съжалявам е, че политически няма да бъда заедно с хора, които уважавам, ценя и обичам".
Николай Малинов е член на Изпълнителното бюро на Националния съвет на БСП и депутат в 40-то и 42-то Народно събрание. Председател на НД „Русофили" и дългогодишен издател на партийния вестник на БСП - „Дума".
Ето пълния текст на позицията на Николай Малинов:
До Параскева Гергова
Председател на РС „Илинден" -
София на БСП
Копие до:
Михаил Миков
Председател на НС на БСП
Заявление
От Николай Симеонов Малинов, член на 17 ОПО към РС „Илинден" - София
Скъпа др. Гергова,
С това заявление напускам БСП. Решението взех трудно, след внимателно и продължително обмисляне. Не е лесно да напусна партия, с която са свързани 27 години от живота ми. Връзката беше и мирогледна и емоционална. Давал съм всичко, което е било по силите ми, за развитието, утвърждаването, а в някои години и за оцеляването, на БСП. Вероятно съм получил и не малко от партията - главно съвместната работа с прекрасни и чисти хора, отдадени на своя идеал.
В продължение на години моите ценности са в конфликт с поведението на ръководствата на БСП. Въпреки това не съм отказвал ръководни постове с надеждата, че мога да допринеса за промяна на това поведение. След събитията в Украйна този конфликт стана болезнен и непреодолим. Предпочитам да остана верен на своите ценности, отколкото да продължа да бъда член на БСП.
Мога да изброя редица факти от поведението на ръководствата на БСП, които трупаха тухла по тухла стената на отчуждение между мен и моята партия. През последното десетилетие, когато е на власт, БСП управлява по начин, който е абсолютно неприемлив за мен. Въвеждане на плосък данък, отказ от необлагаем минимум, разсекретяване на досиетата на разузнавачи, празни лозунги за реиндустриализация на страната.
С колебливото си и често противоречиво отношение към проекти като „Белене" и „Южен поток" БСП загърби българския интерес и обслужи чужди геополитически стратегии.
Поведението на ръководствата на БСП по отношение на днешния геополитически конфликт между ЕС и САЩ от една страна и Русия от друга, е жалко от гледна точка на моите разбирания. Недопустимо е БСП да признава и да си сътрудничи с власт, която дойде с преврат в Украйна и в която неофашистките изблици са очебийни. Недопустимо е БСП да си затваря очите пред геноцида спрямо част от украинския народ. Недопустимо е БСП да се държи като враг на Русия. Недопустимо е БСП да е маша в ръцете на американските имперски интереси. Как да си обясним факта, че български министър на външните работи и член на ИБ на НС на БСП пръв от европейските министри отиде в Киев и стисна ръката на тогавашния и.д. президент на Украйна Турчинов и така легитимира преврата? Как да си обясним факта, че БСП така и не намери сили да приеме специална позиция за шокиращото зверство на 2 май 2014 г., когато в Профсъюзния дом на Одеса бяха живи изгорени десетки хора? Как да си обясним факта, че БСП по никакъв начин не реагира, когато чужди и наши политици обявиха България за фронтова държава?
Изброявам факти, които показват, че между ръководството на БСП и членовете на партията зее пропаст, за която вече нямам никаква надежда, че може да бъде преодоляна.
Когато сме в опозиция, ръководствата на БСП започват фактически да се разграничават от управленското си поведение. Започват да „ухажват" своите избиратели с позиции, които времето е показало, че са им чужди. Това лицемерие ми идва в повече.
Др. Гергова,
Напускайки БСП, това, за което най-много съжалявам е, че политически няма да бъда заедно с хора, които уважавам, ценя и обичам. Повечето от тях биха се съгласили с всичко, което казвам за ръководствата на БСП и тяхното несоциалистическо, небългарско и лицемерно поведение. Те вероятно обаче ще останат в БСП, защото за тях Партията, нейната история и нейната естествена идеология, са едно, а поведението на ръководствата - друго. Въпреки, че това „друго" продължава десетилетия и няма никакви изгледи да се промени.
Напускам БСП без скандал, защото уважавам историята на БСП, уважавам и чувствата на своите досегашни съпартийци.
Надявам се, че моето напускане на БСП няма да промени личните ни, приятелски и сърдечни отношения.
12.06.2015 г. С уважение: Николай Малинов
Не искам да коментирам. Като се върна ще коментирам", заяви пред КРОСС лидерът на БСП Михаил Миков, който е в Будапеща за конгреса на ПЕС.
Говорителят на БСП Атанас Мерджанов се оказа незапознат с решението на Николай Малинов, затова и той избегна коментар. Когато се запозная с мотивите, тогава ще коментирам, каза Мерджанов пред КРОСС. В отговор на въпрос дали очаква още социалисти да напуснат БСП той отговори: В партията доброволно членуват социалисти, не на сила, така че всеки сам си избира пътя.
Бившият председател на софийската организация на БСП Румен Овчаров също научи за напускането на Малинов току-що и също не коментира. Членството в партията е доброволно.
Това, че напускат отделни личности не значи, че партията се цепи или намалява, коментира Явор Куюмджиев напускането на Николай Малинов, по-рано на Страхил Ангелов и евентуално на Нидал Алгафари. Без да обиждам никого, но всички тези хора, винаги са били в партията, за да търсят собствена изгода ли някакви дивиденти. Не съм убеден, че са изцяло и само верни на идеята. Защото БСП е кауза, не само място, в което да търсиш реализация, трябва и да даваш, каза Куюмджиев.
Би било трагично, ако напускат цели организации, групи от хора, добави той. По думите му, в момента върви процес по издаване на новите членски карти и има повече нови социалисти, отколкото напуснали партията. Партията е над 400 000 човека, това, че четирима са напуснали не означава нищо. В същия момент са приети сигурно 1000 нови човека. Това е естествено, няма нищо драматично, отбеляза той. Когато хора, които цял живот са лежали на гърба на партията, просперирали са на гърба на партията, печелили са позиции, постове и пари от партията или благодарение на партията, си тръгват, няма страшно, заяви Явор Куюмджиев.
Председателят на Форум „България - Русия" и издател на вестниците „Земя" и „Русия днес" Светлана Шаренкова също научи новината за напускането на Николай Малинов от Агенция КРОСС.
„Много съжалявам, че Малинов е напуснал БСП. Не очаквам други сериозни членове да напуснат партията", лаконична бе в коментара си Шаренкова.
Николай Малинов издържа много. Чест му прави, че по един много интелигентен начин се оттегля от БСП, каза пред Агенция КРОСС зам.-председателят на АБВ Румен Петков.
„Очевидно принципните му различия с ръководството на БСП са станали толкова дълбоки, че независимо от дългогодишното си членство в партията, е решил да се оттегли. И аз го разбирам напълно. Това ръководство на БСП има такава ястребска позиция към Русия, каквато никой не е имал в историята на България, в това число и техните формации след 1990г. не са се държали така арогантно и грубо, особено когато са били на власт, имам предвид правителството „Орешарски"", посочи той.
Според Петков тепърва ще има още напуснали.
„Малинов е лидер на „Русофили" в България и вероятно тази позиция я е консултирал ... Мисля, че ще има още хора, които ще напуснат. Без съмнение, ръководството на БСП не може да овладее този процес, да не кажа, че с неадеквтните си действия го стимулира, но това е проблем на БСП.
Според него ръководството на Столетницата няма да предприеме никакви стъпки, за да спре процеса, който е започнал в момента.