/КРОСС/Редно е всички държави да си извадят изводи от това, което се случва и че когато харчиш пари, които не са твои, трябва да се връщат.
Така вицепремиерът Томислав Дончев коментира в студиото на Нова телевизия ситуацията в Гърция. По думите му не само ние ще сме засегнати от евентуален фалит на страната.
Може да се спори дали от формална и фактическа гледна точка са във фалит", каза Дончев и допълни: "Нали се сещате, че милиард и шестстотин не може да е проблем нито за МВФ, нито за европейските институции. Не би трябвало да бъде проблем и за самата Гърция. Разбира се, те са в алтернативата дали да платят транша, или да платят пенсиите".
Очевидно имаме игра на нерви, каза вицепремиерът.
Дончев обясни, че българското правителство няма механизъм да заделя пари за помощ на съседни държави.
За вицепремиера три са важните въпроси сега: дали ще има референдум, какъв ще е резултатът от референдума и най-вече - какво ще се случи след това. Дончев не вярва, че преди референдума в неделя ще има някаква развръзка въпреки новото предложение на Юнкер.
Проблемът отдавна не е само с Гърция. Ако някоя от институциите, които следят ситуацията с Гърция си позволи да отстъпи отново, ние ще имаме подобна ситуация в други европейски държави. Първата държава, в която ще възникне подобна ситуация първо политически, това е Испания. След това ще обхване други държави това ще е краят на ЕС като такъв, смята вицепремиерът.
Той успокои, че ситуацията у нас с дълговете няма абсолютно нищо общо.
"България дължи толкова, че би могла да си плати дълговете с това, което изкарва, за 3 или 4 месеца", подчерта Дончев.
И добави: "Проиграни са всички сценарии и искрено се надявам да няма значим икономически ефект по отношение на България."