Бронзовата глава на Севт III заминава за Америка
Секция: КУЛТУРА
16 Юли 2015 12:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Бронзовата глава на Севт III заминава за Америка

/КРОСС/Бронзовата глава на Севт III заминава за музея „Пол Гети" в Лос Анджелис, предаде voice-bg.Шедьовърът от Голяма Косматка ще остане в Америка до 1 ноември.

Бронзовата портретна глава на тракийския владетел Севт Трети от фонда на Националния археологически институт с музей при БАН заминава от Лувъра директно за Щатите. Този истински шедьовър и чудо на античното изкуство /според вестник „Фигаро"/, който бе и основен акцент в експозицията ни в Лувъра, представяща тракийското изкуство по един неповторим начин, като интересен разказ за непознатото одриско царство, за неговите съкровища, владетели, ежедневен живот и съседи, само след две седмици вече ще може да бъде видяна и оценена и от американската публика. Причината е, че бронзовата глава на владетеля Севт III, открита от българския археолог Георги Китов (1943-2008), е включена сред експонатите на откриващата се в американския музей „Пол Гети" в Лос Анджелис на 28 юли 2015 г. изложба "Власт и патос. Бронзови скулптури от елинистичния свят". Безценният ни артефакт ще бъде изложен в престижния американски музей до 1 ноември 2015 г., като в експозицията ще бъдат представени общо 50 великолепни бронзови статуи от античността. Организатори на тази наистина забележителна изложба са музеят „Пол Гети", Фондация „Palazzo Strozzi" - Флоренция, Националната художествена галерия във Вашингтон с участието на Soprintendenza per i Beni Archeologici della Toscana. Тя се реализира и с подкрепата на Федералния съвет по изкуствата и хуманитарните науки в САЩ.

Междувременно изложбата ни „Епопея на тракийските царе", включваща 1629 експоната от фондовете на 17 български музея, и през последните си дни и часове в Лувъра продължава да се радва на невероятно голям интерес. Статистиците припомнят, че средно на месец от 700 до 750 хиляди посетители от цял свят влизат в залите на най-прочутия и най-посещаван музей. Желание и готовност да приемат скоро изложба с тракийските ни съкровища и с най-новите находки на българските археолози изявиха през последните месеци и от много европейски страни и световни музеи, сред тях е и Британският музей.