Лошото възпитание и липсата на държавност сеят смърт на пътя
Секция: БЪЛГАРИЯ
13 Август 2015 09:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Лошото възпитание и липсата на държавност сеят смърт на пътя

/КРОСС/Лошото възпитание и липсата на държавност са причините за смъртоносните шофьори на пътя.

В това са убедени адвокат Марин Марковски, Сергей Прокопиев от Асоциацията на пострадалите от ПТП-та и депутатката от ГЕРБ Нели Петрова, която преди години загуби дъщеря си при пътен инцидент на пешеходна пътека. В студиото на bTV тримата коментираха последния инцидент на пътя, при който загинаха двама младежи. При гонката между две коли в село Лесидрен във вторник привечер бяха пометени трима тийнейджъри на велосипеди. Едно от децата - 16-годишно момиче от Троян, почина на място, а на следващия ден неин връстник издъхна в "Пирогов". 15-годишно момиче е в "Токуда" с тежки наранявания. 

В същото време стана ясно, че 45-годишен мъж е починал, след като е бил пометен на пешеходна пътека в Пловдив. Шофьорът е карал с над 100 км. в час.

Държавата не е виновна за ниската култура на шофиране, за липсата на първите седем години на хората - те карат пили, дрогирани, заяви депутатът от ГЕРБ Нели Петрова. Според нея пострадалите нямат никакви права.

Адвокат Марин Марковски определи случилото се в Лесидрен като тежко пътно транспртно престъпление, което, като всички други престъпления, е въпрос на образование и култура. Държавата тук е загърбила задачите си, това са конкретни хора, които трябва да си свършат работата, посочи той. 

Винаги може да се разбере кой и каква работа не е свършил, убеден е юристът. Марковски напомни, че имаме най-много полицаи на глава от населението, но те не са по селата. Там има пенсионери само, няма кой да се противопостави на гонки. Там престъпната анархия е огромна, възмутен е адвокатът.

Той призна, че делата се бавят. От 5 до 15 години вероятно ще е искането на прокуратурата за задържания водач от Лесидрен, предрече Марковски. Той изтъкна, че хората не знаят правата си, а трябва да са наясно с наказателния процес.

Сергей Прогопиев от Асоциацията на пострадалите от ПТП пък е на друго мнение. "Ние сме държавата, за да може тя да ни помогне, трябва ние да й помогнем, като сме по-активни, като се противопоставяме на всякакви такива нарушения чрез подаване на сигнали", уверен е той.