Пощенско филателното издание на тема „Регионите в България - Югоизточен регион".
Секция: БЪЛГАРИЯ
13 Август 2015 14:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пощенско филателното издание на тема „Регионите в България - Югоизточен регион".

/КРОСС/На 15 август 2015 г., 11:00 ч. на остров „Св. Анастасия", главният изпълнителен директор на „Български пощи" ЕАД Деян Дънешки ще пусне в употреба издание на тема „Регионите в България - Югоизточен регион".

В официалното валидиране на филателното издание ще вземе участие и
заместник кмета на гр. Бургас Йорданка Ананиева.
Изданието представлява серия от четири пощенски марки с номинални стойности 2 по 0,65 лв. и 2 по 1,00 лв., отпечатано в блок - листа, съдържащи по една серия. Тиражът на серията от четири пощенски марки е 15 000 броя.

Това е последната серия от пощенски марки от поредицата „Регионите в България", в която се изобразени културно-исторически, архитектурни и природни забележителности, както и нематериално богатство на България.

Художник на изданието е изтъкнатият български график и преподавател в Националната художествена академия, гр. София, акад. Иван Газдов, който създаде през последните пет години всички пощенски марки, посветени на регионите в България.

Върху първата пощенска марка от серията е изобразен остров „Св. Анастасия" и манастирът „Света Анастасия.. Това е единствената островна обител в България, част от която е запазена до наши дни.
Върху втората марка е изобразена нестинарска с традиционна носия за региона, като това е един от най-старите български обичаи. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на света. Според някои изследователи корените на ритуала се крият в езическото минало на тези земи и произхождат от култа към Слънцето при траките.

Върху третата марка е изобразено винопроизводството, което е традиционен поминък на региона.
Върху четвъртата марка е изобразен античен съд за съхранение на вещество за мумифициране, намерен при разкопките на археологическия резерват „Кабиле", разположен в близост до Ямбол. Мястото е обявено през 1969 г. за археологически резерват с площ от над 600 дка.