Анализатори: Русия и Китай могат да променят световния ред, както поискат
Секция: Коментари
14 Август 2015 09:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Анализатори: Русия и Китай могат да променят световния ред, както поискат

/КРОСС/ Русия и Китай имат възможност да променят световния ред в посоката, в която искат. Макар че не е ясно какво точно е съотношението на силите в бъдеще, но САЩ ще трябва да приемат факта, че то се променя, пишат американските анализатори.

В последно време САЩ се озоваха в най-неблагоприятната за тях ситуация: руско-китайските отношения сега са по-тесни, отколкото през последните петдесет години, пишат анализаторите на Атлантическия съвет Матю Бъроуз и Робърт Манинг, в статията си за японския Nikkei Asia Review, пише РИА Новости.

Днешното сближаване между Русия и Китай експертите наричат “кошмарът на Хенри Кисинджър.” Анализаторите припомнят как, заедно с президента Ричард Никсън, двамата американски лидери през 1971 се възползваха от желанието на Китай да подкрепи Вашингтон в конфронтацията със СССР. Този подход е допринесъл за създаването на стратегически триъгълник, начело със САЩ и двата комунистически режима, противопоставящи се един на друг.

В момента, от гледна точка на Бъроуз и Манинг, ситуацията се е променила. Напрежението между Москва и Вашингтон е довело до това, че САЩ се озоваха в най-лошата от всички възможни ситуация: руско-китайските отношения сега са по-тесни, отколкото през последните петдесет години. И Русия, и Китай имат всички шансове да променят световния ред в посоката, в която искат, пишат Бъроуз и Манинг.

Анализаторите смятат, че ако по времето на Кисинджър и Никсън, победители в подобна ситуация са се оказвали САЩ, то сега, като се вземат предвид различията между Москва и Вашингтон, то може да каже, че нещата са в ръцете на Пекин.

За Китай Русия е ценен партньор, с помощта на които може да стабилизира ситуацията в Евразия и да се модернизира регионът. Освен това, успешното сътрудничество от този вид на територията на Евразия е способно да подчертае успеха на “не-западния модел“ на авторитарния капитализъм с централната роля на държавата в него, отбелязват анализаторите.

Опитите на Русия за насърчаване на Евроазиатския икономически съюз ще получат бъдещо развитие, прогнозират те по-нататък. Според тях, в Централна Азия между Москва и Пекин, съществува “мълчаливо разделение на труда”: Русия се занимава с въпросите на сигурността, а Китай – с помощи и инвестиции. За развитието на Евроазиатския икономически съюз допринася и новосъздадената Банка за развитие на БРИКС и Азиатската банка инфраструктурни инвестиции.

При това американските експерти побързаха да отбележат, че противоречията между Русия и Китай също са изчезнали. Към сближаването на тези страни, те се отнасят с тревога.

Бъроуз и Манинг признават, че не е ясно дали съюзът между Китай и Русия ще доведе до нова двуполярност на света или до по-открит световен ред.

А САЩ, според тях, вместо да „се надпреварват с Русия и Китай в риториката“, както това се случва по време на всяка президентска кампания, трябва да не изпускат възможността да обсъдят новото разпределение на силите в света и променящия се световен ред, с които Вашингтон ще трябва да се примири.