Битката за електорат "по настоящ адрес" стигна до абсурди
Секция: Анализи
14 Август 2015 09:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Битката за електорат "по настоящ адрес" стигна до абсурди

/КРОСС/Битката за купуване на гласове преди местния вот се ожесточава. Опитът на законодателите да пресекат порочната практика с масовото преселение на електорат към малките градове и села чрез незаконни адресни регистрации, среща съпротива от страна на търговците с вот. 139 души във Видинско, някои от които със заличени незаконни адресни регистрации, обжалваха кметските заповеди пред Административния съд във Видин, потвърдиха оттам. Разследване на Нова тв показа, че сред недоволните е и покойникът Ангел Йосифов. Той явно е записан в списъка само заради бройката, тъй като човекът няма общо с незаконните адресни регистрации, обясниха от съда. По останалите случаи са образувани 90 дела, които предстои да се гледат в края на септември, обясни административният секретар на съда Даниела Пинтова пред "Сега". Делата не спират изпълнението на кметските заповеди. Възможно е обаче тези хора все пак да гласуват по настоящите си адреси, ако съдът се произнесе в тяхна полза, а кметовете откажат да обжалват решенията пред Върховния административен съд. На много места тъкмо действащите кметове покровителстват тази предизборна търговия.

В община Грамада, Видинско, бяха установени едни от най-драстичните случаи на злоупотреба със закона. Там 10 души бяха регистрирани в напълно разрушена, негодна за обитаване къща. Техните подписи също фигурират под жалбата до съда. Повечето жалбоподатели са обитатели на видинския ромски квартал "Нов път" и категорично отричат да знаят за незаконните адресни регистрации. Милчо Митков, чийто подпис също стои под жалбата до съда, твърди пред Нова тв, че никога не се е регистрирал на друго място. Местни жители на видинските села пък признават, че са получили между 20 лв. и 40 лв., за да регистрират непознати на адресите си с оправданието, че са бедни.

Видин бе сред областите с най-драстични нарушения при извършване на регистрациите по настоящ адрес. Особено фрапиращи бяха данните за община Грамада, където притокът на изборни мигранти е нараснал 40 пъти в сравнение с м.г., а прокуратурата издаде заповеди за заличаване на незаконни регистрации на 206 лица. В Макреш ще бъдат заличени 66 регистрации. В други две видински села - Бело поле и Киреево, бяха установени над 140 случая на незаконни адресни регистрации, извършени без знанието на собствениците на имотите или пък с тяхното съучастничество и без да познават записаните лица. Подобен е случаят и с видинското с. Тошевци, община Грамада, където живеят 125 души по постоянен адрес, а само за първите четири месеца на т.г. новодошлите са 251 души.

Иниституциите не разполагат с информация колко са заличените до момента незаконни регистрации в цялата страна, установи проверката на "Сега". В момента все още тече законовият едномесечен срок, в който междуведомствените комисии в общините трябва да извършат проверки за законността на направените до 24 април т.г. адресни регистрации, обясниха от МРРБ, под чието разпореждане е Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО). Тази процедура бе разписана с последните поправки в Закона за гражданската регистрация, предвиждащи заличаване със задна дата на незаконните регистрации. Проверките трябва да приключат до 25 август, след което кметовете да отпишат от регистрите хората, заселили се в нарушение на закона.

Галя Горанова, "Сега"