/КРОСС/Дори и в големите августовски горещини не спира работата по столичното Ларго. С реализацията на проекта за изграждането на Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика", който се финансира по ОП "Регионално развитие", в центъра на нашата столица съвсем скоро ще имаме и най-големия музей на открито, съобщават от Министерството на културата.
Цялостната реконструкция на Ларгото, която предвижда да бъдат експонирани и консервирани разкритите археологически находки при строежа на метростанцията до ЦУМ, се очаква да завърши в късната есен на 2015 година.
Инвестицията на уникалния обект е от 15,5 млн. лв. по ОП "Регионално развитие". С изпълнението на заключителния етап на проекта за изграждане на Античния културно-комуникационен комплекс "Сердика" столичани и многобройните гости на града ни скоро ще могат да се разхождат сред експонираната и консервирана археология и автентична улична настилка от Римската епоха на Ларгото, който, безспорно, ще се превърне и в един от най-привлекателните и най-посещавани културно-исторически обекти в София.
Заключителният етап на проекта "Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика" предвижда благоустрояването на зоната на площад "Независимост" и на зоната под бул. "Мария Луиза" с обща площ 8 000 кв. м.
Зоната на площад „Независимост" (под Ларгото) е с площ 4 850 кв. м и обхваща пространството между съществуващите подлези на Източната Сердикийска порта на античния град, централния подлез с храм „Света Петка Самарджийска", пространството под пътната връзка между булевардите „Княз Дондуков" и „Тодор Александров" и пространството под площада пред ЦУМ. В тази зона ще бъдат частично реставрирани локализираните археологически структури и ще бъде обърнато специално внимание на консервацията на секторите със запазени подови настилки. Предвижда се възстановяването на надлъжния и напречния профил и тротоара на разкрития сектор от Декуманус максимус, както и реконструкция на пиедесталите, които са носели колонния ред по фронта на Декумануса. Ще бъдат обособени зони за музейно експониране на демонтираните при разкопките под бул. "М. Луиза" останки от църква и фрагмент от хан от средновековния период, както и експозиции на привнесени от други части на града артефакти от античната епоха. Ще бъдат обособени и зони за отдих, пространства за провеждане на сценични дейности и изложби, арт галерии и книжарница, както и пунктове за административно-техническо управление на комплекса и информационно-туристическо обслужване на посетители.
Зоната под бул. "Мария Луиза" е с площ 3 150 кв. м и обхваща пространството между Централния подлез с храма „Света Петка Самарджийска" и северния вестибюл на Метростанция ІІ-8, като включва покритото пространство под трасето на бул. „Мария Луиза".
Тази зона ще е с музеен характер и предвижда цялостна консервация на всички проучени и съхранени археологически останки. Ще бъдат изградени метални ажурни пасарелки на места със стъклен под, осигуряващи два екскурзоводни маршрута. Първият ще дава възможност на посетителите да се запознаят като цяло с консервираната, частично реставрирана и експонирана археология. Вторият маршрут е допълващ и ще позволява по-детайлно запознаване с някои археологически останки. Особено внимание ще бъде обърнато на запазените и документирани декоративни елементи (мозайки), като проектът предвижда запазването им in situ. Предвижда се консервация на секторите със запазена оригинална настилка на античните улици, а в частите от улиците, където настилката не е запазена - реинтеграция на такава по съществуващ образец.
Откритата археологическа зона между бул. "Мария Луиза" и ЦУМ е с площ около 7000 кв. м. Това е пространството между Централния подлез с храма „Света Петка Самарджийска" и северния вестибюл на Метростанция ІІ-8, което е разделено на три нива:
- горно площадно ниво с приблизителна площ от 4 000 кв.м
- междинно ниво - тераса с приблизителна площ от 700 кв.м
- долно, археологическо ниво, с приблизителна площ от 2 300 кв.м
В този сектор се предвижда експониране на разкритите археологически структури в естествения им вид.