/КРОСС/ Сърбия няма да се изгражда център нито за 400 хиляди, нито за 4 хиляди мигранти, тъй като политиката на страната не е такава, заяви министърът на труда, заетостта и социалните въпроси Александър Вулин. Белград изпълнява международните договори към търсещите убежище и пребиваващите по силата на реадмисията, подчерта той и допълни, че страната няма да изгражда трайни бежански центрове и в бъдеще.
За предававнето „Събота 150" по „Хоризонт" директорът на неправителствения център за защита и подкрепа на търсещите убежище Радош Джурович коментира, че съобщението за изграждане на цял бежански град звучи твърде несериозно, за да му се обръща внимание: „Бих казал, че тази вест дойде доста неочаквано и по един доста странен начин - Момир Стоянович заявява нещо, за което никой не знае. Нямаме представа и откъде той има тази информация. Нито ние, нито колегите ни в страната, които пряко работят с бежанците. Не сме чули да се обсъжда подобна идея и от чуждестранните ни партньори. Още повече че център от такъв тип, бил той в Сърбия или където и да е на Балканите, не е решение на кризата с бежанците в Европа. Такива градове не съществуват дори в държавите, които сериозно се занимават с въпросите на миграцията. Обикновено лагери за по няколкостотин хиляди души се разполагат на територията на държавите, които са преки съседи на страните, от които идват бежанците, но това не означава, че се строят цели бежански градове. Тоест, в случая със Сърбия можем да говорим за непроверена информация, опровергана и от представителите на сръбското правителство, но и от представителството на ЕС в Сърбия.
Центровете за настаняване на бежанци в страната са полупразни, сподели Джурович. Мигрантите разпространяват помежду си дезинформация, че те са от затворен тип и това ги принуждава да се събират в гарите и по парковете на по-големите градове. Мога да кажа, че настроенията в Сърбия са „промигрантски", тоест хората разбират бежанците, съчувстват им и не са настроени негативно спрямо тях.
Според проучванията, в страната всеки ден пребивават между 5 и 15 хиляди мигранти. За тях страната е предимно транзитна дестинация и те се задържат в нея между три и пет дни.