НПО искат по-високо качество на майчиното здравеопазване
Секция: Здраве
16 Август 2015 12:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
НПО искат по-високо качество на майчиното здравеопазване

/КРОСС/ Сдружение „Родилница" и Фондация „Родители за родители" вече работят по проект за спазване на правата в майчиното здравеопазване. От двете организации настояват за цялостна промяна чрез приемане на нова философия за грижи и политика, за спазване на човешките и гражданските права на майките и бебетата.

Двете неправителствени организации представиха стартиралия през юни проект за спазване на човешките и гражданските права на майките. Миглена Делчева посочи, че въпреки положителните стъпки на здравното министерство, проблемите остават и това на фона на рекордно ниската раждаемост у нас.

Отдавна при нас раждането за жените е безплатно, заплаща се от Здравната каса за всички - осигурени и неосигурени. Никой обаче не си задава въпроса, какво е качеството, което те получават. И самият факт, че имаме болници, където масово се изписват антибиотици на бебетата, където има вътреболнични инфекции. С този среден процент над 40 за цезарово сечение, с процент на кърмени бебета на на един месец, който е изключително нисък. Това всичко означава, че проблем има и че майката и бебето на получават грижите, които трябва да получат. След болницата връзката също се къса. След изписването идва педиатър в къщи, който дава указания. Следва консултацията на един месец. Има 25 дни, в които ние не знаем реално какво се случва с това бебе и с тази майка. Проблеми с кърменето и проблеми при децата се развиват в тези три седмици, в които ние нямаме грижи за децата. И проблемът се открива на един месец, когато често е късно да се вземат мерки.

Според неправителствения сектор, болничните заведения прилагат медицински процедури, несъобразени с научно доказани практики в международен план, не се дава възможност за свободен избор, упражнява се физическо и вербално насилие над раждащите и родилките.

Според постъпилите в агенция „Медицински одит" жалби за 2014 г. и за първите пет месеца на тази година, най-често става дума за неудовлетвореност от качеството на медицинското обслужване, липса на информация за изграждане на информиран избор и какво и защо се доплаща, грубо отношение на персонала.