Ваня Нушева: Най-същественият дефицит е спазването на законодателството от страна на ЦИК
Секция: БЪЛГАРИЯ
17 Август 2015 10:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ваня Нушева: Най-същественият дефицит е спазването на законодателството от страна на ЦИК

София /КРОСС/ Програмният директор на "Прозрачност без граници" Ваня Нушева предупреди, че все още не е започнала подготовката, от страна на ЦИК, на референдума. Според нея, всички усилия, на този етап, трябва да се фокусират върху добрата подготовка за предстоящия вот, защото най-големият проблем в изборния процес е спазването на законодателството.
Законът има дефицити, но мисля, че най-същественият дефицит е спазване на законодателството от страна на ЦИК и опитите на политическите партии да използват включително и незаконни практики като купуването на гласове, като корпоративен вот, като фамилен вот, за да получат по-голямо предимство и по-добър изборен резултат.
А най-големите дефицити , които може да се очертаят в рамките на изборния процес, всъщност са свързани с добрата подготовка на избирателните комисии. Друга тема, върху която бих искала да обърна внимание, е съставянето на избирателните списъци. И не на последно място, бих искала да отбележа факта, че в момента ние се намираме в ситуация, в която, на практика, предстои подготовката на два типа избори - на изборите за местни органи на властта и на референдума. Предстои образуването на секционни избирателни комисии в чужбина. Предстои съставяне на списъци, включващи гражданите, които желаят да гласуват в чужбина. В този процес роля има и Министерство на външните работи. Дипломатическите и консулски представителства също имат своята роля и, за да може дори да започне процесът по подаване на заявления за гласуване е необходимо ЦИК да започне да създава тези книжа, които са необходимо изискване за стартиране работата по регистриране избиратели в чужбина. Важен акцент впоследствие е и информационната кампания, коментира Нушева пред БНР.