Устройство на соларните панели
Секция: Технологии
18 Август 2015 13:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Устройство на соларните панели

София /КРОСС/ Преди да поговорим за устройството на соларните панели, нека ви разясним що за уреди са те, що за техника представляват.

Поради прекомерното замърсяване на планетата с газове и отрови, човечеството се принуди да търси алтернативни енергийни източници. Но и не само това - горивата се изчерпват и в близко бъдеще трябва да захранваме домовете си някак, с ток. А електрониката в апартаментите, офисите и къщите ни се увеличава - количествено. Тя е жадна, гладна за енергия - трябва да се "храни"!

И тъй, в тази ера на повишена токова консумация, дойдоха, или по-скоро намерихме начин да си готвим неограничени количества от тази храна. Защото слънцето, скъпи читатели, то е неизчерпаем източник на енергия. То е огромна ядрена, газова топка, която свети във всяка една секунда, във всеки миг, през всяко дихание от краткия ни земен път.

Слънцето е тук и винаги е било. И винаги ще бъде с нас, над нас. И това не е метафора!

 

От какво са изградени соларните панели?

Те се състоят от слънчева батерия, направена от химичния елемент в силиций. Провеждането на ток, получен в полупроводника, става през предната и задната част на батерията. Светлината пък, която е изключително важна, се пропуска в горната част.

За да се увеличи поглъщането на светлината от батерията, се използва диелектричен материал. Щом върху повърхността на слънчевия панел попадне светлина, носещата фотонна енергия генерира двойки електрони, които извършват така наречения P-N преход, познат на химиците и физиците. Те минават от по-високо на по-ниско енергийно ниво. А където са налице така наречените "дупки" - се случва точно обратното.

В емитера, където се натрупват половината електрони, се образува отрицателен електрически заряд (N-слоят).

Положителният заряд се натрупва в "дупките" (P-слоят).

При свързването на двата електрода се образува затворена електрическа верига, защото те са разнозарядни.