Коритаров: Бежанската криза може да доведе до поява на нов модел на сигурност в ЕС
Секция: БЪЛГАРИЯ
18 Август 2015 15:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Коритаров: Бежанската криза може да доведе до поява на нов модел на сигурност в ЕС

Бежанската криза може да доведе до появата на нов модел на сигурност в Европейския съюз, включващ прилежащи страни и такива, които са кандидат-членки. Това коментира пред БНР журналистът Георги Коритаров по повод имигрантите, които пристигат в Македония на гара "Гевгелия":
Има изключителна интензивност на пристигащите имигранти в Македония. За последните 3 дни там са пристигнали над 3600 души от районите, където има тежки кризи.Такова струпване за толкова кратко време е впечатляващо. Проблемът на бежанските вълни от Афганистан и Сирия обаче е проблем на цяла Европа. Македония в никакъв случай не е най-сериозната точка на концентрация на бежанци. В Турция те са над 2 млн. и голяма част от тях се опитват да проникват към Сърбия, Унгария и т.н.
Става дума не непременно за страни от Европейския съюз, въпреки че крайната цел на бежанските вълни е да попаднат в Западна Европа. Ние сме свидетели на изключително нестандартна картина. В тази криза съществува една възможност, която много скоро ще излезе на повърхността и ще стане повод за интензивно политическо мислене. България, Унгария, Австрия са членки на Европейския съюз. Сигурността на страните членки на ЕС зависи от това до каква степен ще се справят с гарантирането на сигурност в страни, които не са членки на ЕС, но са със статута на кандидат-членки като Македония и Турция.
Той обясни, че днешното разбиране за сигурност в ЕС и разширеното понятие за съюз с кандидатстващите страни е много по-комплексно отколкото формалните принципи за единна политика в сферата на външните отношения и сигурността, която има той:
Тази криза би могла да доведе до мисли върху възможността за институционализиране на нов модел за сигурност не просто на ЕС, а и включването на прилежащи страни и такива, които са кандидатки за членство. По този начин, през понятието сигурност, се разширява фактическата зона на ЕС като колективна отговорност. До идеята за нова формула за разширяване на Евросъюза крачката е малка.