Учениците ще четат западноевропейска литература, руската отпада
Секция: БЪЛГАРИЯ
18 Август 2015 16:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Учениците ще четат западноевропейска литература, руската отпада

София /КРОСС/ Западноевропейската литература замени руската в списъците с книги за учениците през лятото. Досега задължителната литература е променяна само веднъж, веднага след началото на прехода. Днешните ученици изучават "Малкият принц" на Екзюпери, а "Евгений Онегин" на Пушкин е извън програмата.
След настъпването на демокрацията, логично от програмата по литература отпадат произведенията, свързани със социализма и комунизма. Вече не се изучават творби за партизаните като "Овчарчето Калитко" и "Митко Палаузов", както и стихотворения, възхваляващи партията, каза пред Дарик Йорданка Божинова, преподавател по български език и литература в 18 училище "Уилям Гладстон".
„От Веселин Ханчев остана едно стихотворение - „Художник", което е много хубаво, свързано е с изкуството", обясни Йорданка Божинова.
От програмата отпадат и много произведения от руската литература:
„Отпаднаха например „Евгений Онегин" и „Война и мир". От руската литература остана един бегъл поглед".
В програмата са включени нови произведения от западноевропейската литература, като "Малкият принц" на Екзюпери, "Приказка безкрай" на Михаел Енде, "Щастливият принц" на Оскар Уайлд. От Балзак вместо "Йожени Гранде" вече се изучава "Дядо Горио".
„В шести клас са залегнали много повече произведения от западноевропейската литература. Преди 1989 година например „Малкият принц" го нямаше", допълни Йорданка Божинова.
Учениците трябва да четат произведенията, които изучават, и е добре да направят това през лятото, убедена е Мария Султанова, преподавател по български език и литература в Националната търговско банкова гимназия:
„Литературата е преди всичко изкуство. А досегът до изкуството е свързан с личното усещане за това произведение. Не възприемаме всички по един и същи начин - нито картините, нито музикалните произведения, нито литературните.".
Днешните деца предпочитат произведения с щастлив край и с по-малко негативни събития в сюжета. Това подсказва, че е необходимо учебната програмата да се обновява периодично с творби, които учениците харесват и към които проявяват интерес, убедени са преподавателите по литература, информира Дарик.