Петкова: С актуализирането на Минната стратегия ще осигурим устойчиво развитие на минно-суровинната индустрия до 2030 г.
Секция: ПОЛИТИКА
18 Август 2015 16:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Петкова: С актуализирането на Минната стратегия ще осигурим устойчиво развитие на минно-суровинната индустрия до 2030 г.

София /КРОСС/ На утрешното си заседание Министерският съвет предстои да обсъди и приеме актуализиран вариант на Националната стратегия за устойчиво развитие на минно-суровинната индустрия. С този документ се дава ясна визия за развитието на отрасъла с хоризонт до 2030 г." Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която участва в честването на Деня на миньора. Проявата бе организирана от Българската минно-геоложка камара, Научно-техническия съюз по минно дело, геология и металургия, Синдиката на миньорските федерации "Подкрепа" и Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ. На честването присъстваха и членове на българския и европейския парламент, представители на правителството, областни управители и кметове, ръководителите на двата национално представени синдиката КНСБ и КТ „Подкрепа", гости от браншови съюзи от страната и чужбина.
„Българските миньори са хората, без които е немислимо развитието на енергийния сектор", посочи Петкова. По нейните думи, отрасълът формира 5% от БВП и осигурява работа на повече от 24 хиляди души. „Само за миналата година под формата на концесионни плащания браншът е внесъл в бюджета малко над 70 млн. лв., а през първото полугодие на тази - 66 млн. лв.", допълни още енергийният министър. До края на годината очакванията са тази сума да достигне 80 млн. лв. По думите на Петкова, затова е изключително важно да има ясна визия за развитие на сектора, каквато осигурява Националната минна стратегия.
Документът залага три основни стълба за устойчиво развитие на минния бранш - икономически, екологичен и социален, стана ясно още от думите на министър Петкова. Това включва развитието на отрасъла при спазване на икономически принципи, утвърждаването на „зелена минна индустрия" с цел минимално негативно влияние върху околната среда и стимулирането на корпоративната социална отговорност, за което вече има редица примери от страна на компании в сектора.
Министър Петкова изтъкна, че реализирането на заложените в минната стратегия цели ще осигури гаранции за устойчиво развитие на минно-суровинната индустрия в съответствие с европейската инициатива за суровините. Това е от водещо значение за гарантирането на стабилна инвестиционна среда за компаниите в сектора. „Изпълнението на мерките от националната минна стратегия ще съдейства за утвърждаване на минния бранш като модерен и ефективен, отговарящ на всички европейски изисквания и гарантиращ устойчив социално-икономически растеж", подчерта още министър Петкова.