/КРОСС/ Устойчивото развитие на минния сектор и създаването на подходяща инвестиционна среда, предвижда Националната стратегия за устойчиво развитие на минно-суровинната индустрия, която предстои да бъде разгледана от правителството днес.
За изготвянето на стратегията, която да даде гаранции за устойчиво развитие на минно-суровинната индустрия, настоява не само браншът, но и Европейският съюз, каза председателят на Българската минно-геоложка камара Лъчезар Цоцорков: „България следва европейските насоки и инициативи за суровините, които от 2010 г. бият тревога, че ако всяка европейска държава не обърне внимание и не приеме национални стратегии за увеличаване на добива на минерални суровини и суровини въобще, за да се намали зависимостта на Европа от внос, няма да има устойчиво развитие за европейската икономика. Затова и в България се работи в това отношение".
От своя страна енергийният министър Теменужка Петкова посочи, че най-важната цел на документа е устойчиво развитие на сектора и обясни как това ще бъде постигнато: „Ще се базираме на три основни стълба, за да постигнем устойчивост на сектора. Първият стълб е икономическият, вторият стълб е социалният и третият - екологичният. Другата много важна цел, която е залегнала в стратегията, е създаването на подходяща инвестиционна среда, която да бъде благоприятна както за българските компании, така и да бъде база за привличане на чуждестранни инвестиции. Сигурна съм, че с приемането на стратегията ще постигнем още по-добро развитие на отрасъла, така че България след време наистина да стане регионален лидер в бранша".
Министър Петкова каза още, че стратегията предвижда утвърждаване на зелената минна индустрия, като целта е минимално отрицателно влияние върху околната среда, както и стимулиране на корпоративната социална отговорност.
Очаква се кабинетът да оповести спечелите конкурсите за концесионери на 10 плажа в страната и да обяви нова процедура за концесия за плажа „Корал".