Таксита под пагон за о.з. премиери
Секция: Анализи
19 Август 2015 16:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Таксита под пагон за о.з. премиери

„Свързахте се с оперативния дежурен на НСО. Вашето обаждане е скъпо за данъкоплатеца. Ако сте президент - натиснете 1, ако сте премиер - 2, ако сте омбудсман - 3, ако сте зам.-председател на НС и искате храна за вкъщи - 4... Ако сте бивш премиер и искате да поръчате кола - натиснете 5... Ако сте кметица на София - не натискайте, ние си знаем..."

Така трябва да звучи кол-центърът на Националната служба за охрана, ако човек задълбае между редовете на закона, който вчера президентът и патрон на въпросната структура благослови за живот в правния мир.

25 години и отляво, и отдясно вият на умряло, че службата е нереформирана, че работи не по закон, а по „декрети", че възпроизвежда негативните практики на охраната на партийната върхушка преди Десети - УБО. Въпреки това парламентарната опозиция леко допусна ГЕРБ да прокара нормативен акт, който не само не коригира положението, ами наопаки - утвърждава цялата порочност, че дори дописва опасни недомислици в дейността на тази брънка от веригата на националната сигурност.

Абсолютно неясно остана какво налага държавните гардове да са под пагон. Още по-мътна е работата с възлагането на НСО на полицейски правомощия. И то в обем и безконтролност, за каквито националната полиция не смее и да си мечтае. Никой не си дава труда да обясни, защо кръгът законно охранявани лица се разширява, а критериите за включване на допълнителни VIP-ове към него са абсолютно непрозрачни. А за причината, поради която костюмирани момчета с пищов ще се правят на файтонджии на екс премиери четири години след като последните са сдали властта, може да питаме Радио „Ереван"...

НСО е структура непрозрачна и затворена. Освен че от години функционира не по закон, а по секретен вътрешен правилник, като замисъл тя е инородно тяло сред органите за безопасност на държавата. Хем е част от системата за сигурност, хем не е. Не гарантира запазването на живота и здравето на гражданите, а на „определени" граждани. Няма отношение и към териториалната цялост и суверенитета. Правата са й неправомерни (сега повече), задълженията - тясно персонализирани, несъизмерими с възможностите. И никога - колкото и да му се ще на един заблуден реформатор - няма да работи „в полза на гражданите". Просто функциите са й съвсем различни.

Което не означава, че в службата не работят висококвалифицирани професионалисти. Това, че обикновено властимащите възприемат момчетата и момичетата от ескорта като безплатно допълнение към министерската, депутатската, магистратската лимузина, като мълчалив обслужващ персонал, си е дефект на властимащите. Наследен или придобит - както ви харесва.

В представата на обществото НСО е плащано от неговите данъци таксита, държавна охранителна фирма на 24-часово разположение, осигуряваща като екстра и кетъринг услуги. И вината на гардовете в случая е никаква.

През годините освен основните им задължения, овластените методично ги превръщаха в мълчаливи шофьори, товареха ги с несвойствени задачи на егери в ловни хайки , камериери, пазители на мръсните тайни на стопаните, поверяваха им грижи за деца, внучета, кучета, за пълния хладилник. И - разбира се - за комфортната изолация на поверената персона от народната любов.

Медиите допълнително наливат масло в огъна на общественото презрение към „гавазите". Колчем стане инцидент с кортеж на службата - заглавията са на половин страница. С картинки. Ами като се подшушне от агенция „Една жена каза" или някой недоволен уволнен неудачник се изяви, че гардове може би работят за престъпни групировки? Вой до бога. А че при всяка визита на високопоставена личност у нас колегите им от аналогични задгранични служби не спират да сипят суперлативи за българските държавни охранители - като подготовка и методи на работа.

Законът за НСО няма да промени нищо. Напротив, ще увеличи напрежението между общество и служба. Между служба и охранявани, да не споменаваме за пренебрегнатите от охрана. За възможните брожения вътре в самата служба да не говорим - това е опасно. И последна грижа е на чие подчинение ще е това прекалено мощно, прекалено неконтролируемо и в същото време прекалено зависимо от властта звено.

Проблемът е - например - че числеността, техническата му екипировка и бюджетът му са в пъти по-големи от тези на Специализирания отряд за борба с тероризма. А над България е надвиснала сериозна заплаха именно от тероризъм, а не от отстрел на бивши премиери с гаранционен срок 4 години.

А подопечните на НСО може да се плашат само, че при среща на улицата някой гражданин ще каже нелицеприятната истина в очите, споменавайки родата им. И за да ги опазят, гардовете имат нужда от автоматично оръжие, палки, белезници и др. помощни средства? Или ще се наложи охраняемите сами да си носят мрежичката с домати от пазара до вкъщи, вместо да я паркират в багажника на служебната кола с шофьор. И колата не бива да е „лада", нали?

Проблемите в НСО бяха много. Сега са с един повече. И той се нарича Закон за НСО. И отново службата няма никаква вина, че депутатите вместо да изпишат вежди, извадиха очи. Не своите, естествено. А сега други ще им сърбат дробеното. Може би след време ще се роди законотворец, който ще изравни везните на правата и задълженията на държавните гардове, числеността, въоръжението, автопарка на службата ще бъде адекватен на изпълняваните задачи, ще бъде пазен само който трябва, а охраняваните персони сами ще си разхождат кучетата...

Единственото, за което засега гардовете под пагон трябва да благодарят е, че народното представителство им спести унижението и тях да ги командва някой цивилен Бакалов...


Коментар на Евгени Колев, news.bg