Гръбнакът на статуквото
Секция: Анализи
20 Август 2015 16:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Гръбнакът на статуквото

Разговарях с мой приятел. Разговорът се въртеше все около същите теми - за формалната и имитационна наша демокрация, за ББ и РБ, за международното положение, гришата и кишата.
Приятелят ми разви една теза, над която не се бях замислял. Той каза почти буквално следното (ще се опитам доста точно да предам съдържанието или поне смисъла на разсъжденията му):

Днес, при тези технологии за манипулиране на обществото и още повече при подобен лекомислен и леконравен народ като нашия, не е особен проблем да се намерят достатъчно хора, които всъщност да дадат гласа си за статуквото, в смисъл - за постпреходното статукво, което обслужва олигархията и (понякога това е пак олигархията) високите етажи на организираната престъпност, както и техните политически, икономически, банкови и медийни марионетки.
В България вече доста избори поред на практика мнозинството гласува За статуквото.
За да побеждава статуквото, ролята на гласуващите не е определяща - те са средство, те са въпрос на технология и пропаганда. У нас е изключително лесно да се обезпечат достатъчно гласове в полза на статуквото и за неговото поддържане и възпроизвеждане.
За да побеждава статуквото е нужно нещо много повече от лесно манипулируем, безотговорен към себе си и страната, наивен и балъшки народ - нужен е гръбнак, който да крепи системната и нормативна архитектура на статуквото. Нужна е една крайно заинтересована от статуквото прослойка хора, която да е достатъчно многочислена, за да се чувства силна и значима и да има реалните ресурси да подготвя и прокарва политики и решения, обслужващи статуквото, наливащи в него ресурси и маргинализиращи всеки и всичко, което е недоволно и неудовлетворено от статуквото, разположило се е спрямо него откъм губещата страна и е готово да се съпротивлява срещу него и да търси обществена и финансова подкрепа за неговата, на статуквото, промяна.
В България такъв гръбнак има. Този гръбнак поддържа и крепи статуквото, обслужва го и го обгрижва, бди над него и му помага да се възпроизвежда. Въпросният гръбнак се е формирал общо-взето постепенно и необратимо през изминалите 25 години, той има ключова роля в опазването на статуквото, защото е много силен и лесно адаптиращ се инструмент в ръцете на реалните господари на страната и техните политически, икономически, финансови и медийни марионетки.
Та какъв е, ще възникне логично въпросът, този гръбнак?
Вероятно с това, което ще бъде назовано тук като гръбнак, целият гръбнак да не се изчерпва, но е абсолютно несъмнено, че ключовата, решаващата роля за това да има такъв гръбнак с подобно голямо значение за съществуването и укрепването на статуквото, играе държавната (и местната - ще добавя аз) администрация, да го кажем по-общо - прослойката на държавните служители, вероятно по-точно - на държавните (и общинските) чиновници, чиновническият апарат, който обслужва реалните господари на държавата и техните марионетки.
Не става дума за заклеймяване на много и почтени, професионално състоятелни държавни служители, нека не се допуска подобно неправилно и повърхностно подвеждане на всички под общ знаменател.
Става дума за един политически, административен, социологически и психологически феномен: у нас вече съществува мощна, силно размножила се и доста консолидирана прослойка на управленското чиновничество, която е нещо като кормилото в ръцете на шофьора - този, който кара колата „България" (този кръг от хора, който я кара), държейки това кормило, може чрез него всъщност да управлява цялата тази сложна (на пръв поглед) кола.
Чиновническият апарат знае какво иска статуквото и тези, които печелят от него; той знае как да направи така, че да става това, което искат онези, които печелят от статуквото; той знае да генерира политики и решения, обезпечаващи властови, финансов, икономически и символен ресурс на печелещите от статуквото; той знае как да пречи чрез програми и проекти на онези, които искат промяна на статуквото и-или на кръга хора, печелещи от него.
Чиновническият апарат има вече собствено самосъзнание за своята значимост; той е осмислил и твърде добре разбрал користните си интереси като прослойка (като кормило); той е изключително консервативен и реакционен, прагматичен и безскрупулен и лесно и леко асимилира (като превъзпитава, купува, дисциплинира, „просвещава") новите попълнения след всеки поредни избори и бързо и необратимо ги прави себеподобни, част от себе си.
Нещо повече, в духа на доста опошления от ленинизма марксизъм, макар чиновническият ни апарат да е смятан за някаква инструментална, употребима и лакейо-подобна надстройка над базата от реалните господари на държавата и техните марионетки, той вече до такава степен се е взел насериозно, че започва да мисли за себе си именно като база, като фундамент на постпреходното статукво, а на въпросните реални господари на държавата и на техните марионетки (особено) вече се изкушава да гледа като на някаква надстройка с променлива геометрия и променлив състав.
И тук опираме до т.нар. феномен „ББ". Ако има елементи на феномен, различни от упражненията по народопсихология (на такъв народ - такъв лидер, на бутафорно общество - бутафорен премиер, на общество като стадо - водач като овчар), то те са свързани с това, че ББ абсолютно интуитивно (защото като всеки безпомощен, интелектуално ограничен и зле образован управленец, той е абсолютен интуитивист, т.е. с феноменална и първосигнална интуиция) най-добре отговаря на желанията и комплексите на чиновническия апарат, гарантира му стабилност, дава му ясни и прости правила (1. КрадИ умерено!; 2. ПравИ отчисления нагоре!; 3. Гравитирай към ГЕРБ!; 4. Хванат ли те, оправяй се сам!), ухажва го като дошъл в командировка любовник и го понатупва като относително справедлив баща, придава му смисъл и чувство за някаква значимост и накрая - бие тъпана, прерязва лентата, вдига шум до небето за всяко елементарно изпълнение на преките служебни задължения.
С други думи, ББ и чиновническият апарат си пасват като манталитет и цели, подхождат си по интереси и меркантилност, приличат си като недовършена начетеност и съмнителна компетентност, при която главното за пАрата е да намери свирка, през която да се разсее в публичното пространство. Най-важното - ББ чудесно предугажда какво чиновническият апарат желае и за какво мечтае, към какво се стреми и какво го блазни, като при това му гарантира стабилност и го предпазва от чистки. Всички други лидери и партии като идват на власт, правят малко или много радикални промени в чиновническия апарат, причиняват му стрес, налагат му да мобилизира връзки и финанси, за да се опази и откупи, карат го да преживява негативни емоции и да включва на оцеляване. И само ББ не го тормози, не го унижава, не го прочиства, не му пипа привилегиите, а чисто и просто, а просто и ясно го увеличава като количество и бройки - със своите кадри.
Точно тези неща чиновническият апарат най-много обича - някой да му гарантира стабилност, да му щади нервите, да му запазва привилегиите и да го увеличава като количество и брой.
Затова именно чиновническият апарат е много про-ББ, харесва си го, подкрепя го, боготвори го дори, отплаща му се материално и морално и най-вече се самоидентифицира с него.
Но в никакъв случай не е готов да му е верен до гроб. Защото повече от ББ чиновническият апарат обича статуквото и затова е неговият, на статуквото, гръбнак.
Докато ББ обслужва и служи на статуквото, докато е нужен на статуквото като гарант и пъдар, дотогава чиновническият апарат ще обслужва ББ. Дойде ли време ББ да оттече в историята, чиновническият апарат няма чак пък толкова да страда за него, защото си има друга грижа, много по-важна и много по-дългосрочна - да опазва статуквото. Това значи - да бъде неговият гръбнак. Или поне една от най-важните негови съставни части, стабилизатори, крепители и увековечители.

Коментар на Николай Слатински