/КРОСС/ Най-малко 202-ма души остават без работа заради спиране строежа на "Южен поток", съобщи на пресконференция Пенка Кирилова, директор на Регионалната служба по заетостта. Италианците от "Saipem", инвеститори на строежа у нас, са получили уведомление на 8.07. от дъщерна фирма на руския "Газпром" за пълна ликвидация на проекта. От септември наетите 202-ма български работници остават без работа. С цел бързото им обслужване и регистриране, на 31.08. на пристанище Запад в Бургас ще има отворен ден на службата по заетостта. Там всеки от работниците ще бъде консултиран за регистрация в съотвентите бюра по труда. В този отворен ден ще участват и представители на НОИ, които ще разяснят правата и задълженията на съкратените работници. За масовото съкращение са информирани областният управител и кмета на общината.
Пенка Кирилова уточни, че от всички 202-ма работници само 18 са от Варна, а останалите са от Бургас. До окончателното приключване на проекта във Варна ще продължи да работи само счетоводния отдел. С ликвидиране на проекта обаче без работа ще останат и служителите и работниците на всички фирми подизпълнители. Техният брой не беше уточнен.
Припомняме, че миналия месец дъщерната компания на "Газпром" - "Южен поток транспорт" (South Stream Transport B.V.) развали договора с италианската компания "Сайпем" (Saipem S.p.A.), за която се очакваше да започне работа по полагане на тръбите от "Турски поток". "Сайпем" беше наета да полага тръбите по спрения вече проект "Южен поток". Двете компании не постигнаха споразумение по много работни и търговски въпроси.
Предварителните оценки са, че морската част на "Турски поток" се оценяваха на 3.3 млрд. долара, колкото и първата част на спрения "Южен поток", съобщава burgasnews.com.
Снимка: Булфото