БАБХ: Няма огнище на болестта „заразен нодуларен дерматит" в България
Секция: БЪЛГАРИЯ
20 Август 2015 18:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БАБХ: Няма огнище на болестта „заразен нодуларен дерматит" в България

София /КРОСС/ Българската агенция по безопасност на храните предприема превантивни мерки за недопускане на болестта „заразен нодуларен дерматит" в страната. След получена информация за поява на болестта край Фере (префектура Еврос), Република Гърция, Агенцията засилва въведените вече превантивни мерки на територията на областите Бургас, Ямбол, Хасково, Кърджали, Смолян и Благоевград. Няма констатирано огнище на болестта в България.

Забранява се придвижването на едри и дребни преживни животни в тези области, с изключение на придвижване до кланици. Ежеседмичните клинични прегледи на едрите преживни животни, отглеждани в общините, граничещи с Република Турция и Република Гърция ще продължат да се извършват. Забраната за провеждането на пазари и изложби на едри преживни животни остава в сила. Информирани са кметовете на населените места, както и лицата, отглеждащи едри преживни животни, за клиничните признаци на „Заразния нодуларен дерматит". При съмнение за заболяване или смъртност стопаните трябва незабавно да информират официалния ветеринарен лекар.

БАБХ напомня, че Заразният нодуларен дерматит не е зооноза (не се предава от заболели животни на хора) и не представлява опасност за човешкото здраве. Той е силно заразна вирусна болест по едрите преживни животни, характеризираща се с треска и изрив от възловидни образувания по кожата. Болестта нанася големи икономически загуби вследствие на намален или изгубен млеконадой, вреди на качеството на кожата, както и нанася други производствени загуби, вследствие на ограничаване на търговията и невъзможност за движение на едри преживни животни и продукти от тях, от засегнатите региони.
Начините на предаване и разпространение на болестта са чрез комари, мухи, кърлежи и други насекоми, както и чрез директен контакт между здрави и болни животни. Заразени с вируса фуражи, водопои, оборудване, превозни средства и постеля, също могат да бъдат източник на зараза.